Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mózg i umysł , Praktycznie

12 marca 2018

Odmienne stany świadomości

0 798

Sen przenosi nas do wirtualnej rzeczywistości. Co noc bierzemy udział w przedziwnych wydarzeniach wykreowanych przez nasz śniący umysł, przygotowując się w ten sposób do życia na jawie – twierdzi J. Allan Hobson, amerykański badacz snu.

Agnieszka Chrzanowska: Czy oglądał Pan film Christophera Nolana „Incepcja”? Jego bohaterowie wchodzą do rzeczywistości sennej niczym do innego pokoju. Co więcej, sami kreują tę rzeczywistość – architekci snu tworzą miejsca, budynki, meble, nawet dywany i wykładziny.
J. Allan Hobson: Owszem. Ten film jest przekonujący, wciągający. Z pewnością trzyma widza w napięciu. Łatwo uwierzyć w to, co pokazuje, ale tak naprawdę nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Całkowicie odbiega od tego, co wiemy o snach. To jedynie fantazja twórczego autora, który za pomocą hollywoodzkich trików stworzył bardzo przekonujący obraz.

Czym w takim razie są sny? Co to znaczy śnić?
Sen to każda aktywność umysłowa, która ma miejsce, kiedy śpimy. Jej źródłem jest aktywność mózgu kontrolowana przez pień mózgu. To niewielka struktura, która skrywa jednak wiele interesujących mechanizmów związanych z aktywacją i dezaktywacją mózgu.
W czasie snu mamy do czynienia z różnymi rodzajami aktywności umysłowej. Zwykle opisujemy swe sny jako doznania obrazowe, pełne akcji, emocjonalne i trudne do zapamiętania. Takie doznania pojawiają się w fazie REM. Jednak w czasie snu pojawiają się również inne rodzaje aktywności umysłowej. Niektóre są typowe dla początkowej fazy snu, inne pojawiają się tuż przed przebudzeniem się. Aktywność podczas snu non-REM może być związana z obrazami, jednak zwykle nie jest bardzo żywa, nie jest też emocjonalna. Ma raczej formę obsesyjnych myśli, które wciąż gnają i gnają przez umysł. Z tego powodu miewamy czasem problemy ze snem – zabieramy swe troski i zmartwienia do łóżka.
Te dwa rodzaje aktywności traktujemy jednak nie jako dwa zupełnie oddzielne zjawiska, lecz kontinuum aktywności umysłowej, czasem bowiem sny REM są pełne myśli, a non-REM – żywych obrazów.

A gdzie na tym kontinuum umieścimy stan czuwania?
Czuwanie to „cała reszta”. Stan, w którym się znajdujemy, kiedy nie śpimy. Dorośli czuwają przez 16–18 godzin w ciągu doby, śpią natomiast zaledwie 6 godzin. Świadomość typowa dla stanu czuwania jest zupełnie inna niż jakikolwiek rodzaj śnienia, z wyjątkiem tzw. świadomego snu (ang. lucid dreaming). W stanie czuwania mogę rozmawiać, snuć plany, podejmować decyzje, słuchać Czajkowskiego. W tym, co się dzieje teraz, na jawie, widzimy pewną logikę i strukturę. Jest to typowe dla świadomości w stanie czuwania, nie istnieje natomiast we śnie. Świadomość typowa dla stanu czuwania wiąże się z tym, co nazywam rzeczywistością, z tym, co się dzieje teraz. Patrzę na łąkę, góry, drzewa – nie zmieniają się nagle na przykład w pałace, co bez przeszkód mogłoby się zdarzyć we śnie. We śnie nie byłbym też w stanie odpowiadać w logiczny sposób na pytania.
Choć świadomość w stanie czuwania i świadomość we śnie są tak różne, coś je jednak łączy – są to stany świadomości. Choć różne, są w pewien sposób podobne. Kiedy śnimy, jesteśmy przekonani, że to jawa, z wyjątkiem świadomego snu. Dopiero po przebudzeniu uświadamiamy sobie, że to był tylko sen. Kiedy nie śpimy, również jesteśmy przekonani, że to jawa – i tym razem to rzeczywiście jawa...

To, co się dzieje w naszej „sennej świadomości”, nasza aktywność umysłowa podczas snu, nasze marzenia senne – to przejaw aktywności mózgu...
Ująłem to w mojej teorii aktywacji–syntezy, którą opublikowałem w 1977 roku. Obecnie poszerzyłem ją w oparciu o nowe obserwacje, a w szczególności spostrzeżenie, że sen i stan czuwania, choć różnią się, są też podobne. Jak mówiłem, kiedy śnimy, wydaje nam się, że to jawa. Kiedy jesteśmy przebudzeni, wiemy, że to jawa. Jaka jest zatem relacja pomiędzy świadomością w stanie czuwania i świadomością podczas snu? Odpowiedź na to pytanie daje moja teoria protoświadomości. Zgodnie z nią świadomość podczas snu jest reakcją na to, co dzieje się na jawie i przygotowaniem do świadomości na jawie.
Sen REM pojawia się bardzo wcześnie w życiu człowieka – już w życiu płodowym. W 30. tygodniu ciąży zajmuje sto procent czasu. Mózg już wtedy zaczyna rozwijać mechanizmy, które w przyszłości będą wykorzystane w stanie czuwania. Protoświadomość jest tym, co później doświadczamy jako śnienie.
Już w pierwszym roku życia ilość snu REM dramatycznie obniża się. Dziecko śpi 16 godzin w ciągu doby, z czego 8 godzin to sen REM. Od narodzin do momentu pójścia do szkoły długość snu REM skraca się trzy-, czterokrotnie – to olbrzymia różnica. Wydłuża się za to stan czuwania. Ten proces zachodzi w sposób dynamiczny. Jest to możliwe, ponieważ mózg ma wbudowany, genetycznie uwarunkowany, wirtualny model rzeczywistości. Dzięki niemu jeszcze zanim poznamy prawdziwy świat, w macicy matki przygotowujemy się do czuwania, życia w świecie realnym. Gdy płód śpi, jest w stanie podobnym do śnienia – jego mózg zostaje pobudzony, szykuje się bowiem do stanu czuwania.

A zatem sen to... plac treningowy.
I odbywa się na nim trening absolutnie niezbędny!

Ten trening jest jednak czasem bardzo dziwaczny. W snach mogą dziać się rzeczy, które na jawie nawet nie przyszłyby nam do głowy. Dlaczego sny bywają tak przedziwne i nielogiczne?
Dziwaczność snów wynika stąd, że mózg tworzy odległe, często zwariowane powiązania. Kiedy śnię o mojej farmie, śnię o przeróżnych farmach. Żadna z nich nie wygląda jak moja, część z nich zostaje wymyślona przez mój umysł, który stara się zrozumieć wszystkie powiązania. Dziwaczność snów wynika stąd, że te wytworzone przez mózg powiązania nie są korygowane ani przez realia zewnętrzne, ani przez nasze krytyczne myślenie, które jest wyłączone. Mózg ma „wolną rękę”, może dowolnie tworzyć tak dziwaczne powiązania, jak tylko chce. A my nie możemy ocenić ich logiczności, tak jak to robimy teraz.
Teraz spoglądam na moją stodołę – nie zmienia się nagle w pałac królewski. Zawsze wygląda jak moja stodoła, jednak gdybym śnił, być może mój umysł wzniósłby zupełnie inną. Co więcej, mogłaby się ona zmieniać: w hotel, pałac albo coś jeszcze innego.
Jednak jakkolwiek dziwne byłyby nasze sny, mają pewien sens. Upraszczamy w nich opowieść, która w jakiś sposób ma znaczenie. Na przykład gdy wyjeżdżam, moje sny najczęściej dotyczą właśnie farmy. Nic w tym dziwnego. Przebywając poza domem, martwię się, że coś może się stać. Takie znaczenie niosą moje sny. Zawierają też silne emocje. Gdy myślę, że coś może się wydarzyć na farmie, bardzo się niepokoję we śnie. Sny opowiadają zatem historię emocjonalną. Zwykle są w nich wyraźne trzy rodzaje emocji: lęk, radość i euforia oraz agresja i złość. Większość emocji obecnych w snach jest negatywna. Nie wydaje mi się, żeby było tak dlatego, że chcemy takich emocji uniknąć na jawie i tłumimy je, ale dlatego, że są one bardzo ważne w stanie czuwania. Musimy zatem umieć je odczuwać, bo potrzebujemy ich na jawie. Lęk jest bardzo przydatną emocją. Każe nam zachować czujność w niebezpiecznej sytuacji, uciekać przed niebezpieczeństwem.

Zatem śniąc, ćwiczymy te najbardziej potrzebne emocje?
Tak, wciąż na nowo. Wiążą się one z naszym przetrwaniem. To nie zabawa, to kwestia przeżycia. To ważne, by bronić swego terytorium. Trzeba być gotowym, by wyrazić złość, gdy ktoś nas wykorzystuje. To podstawowe zasady darwinowskie – nie freudowskie.

Wyraża Pan zdecydowany sprzeciw wobec freudowskiej analizy snów.
Zdecydowanie! Według mnie twierdzenie, że sny chronią naszą świadomość przed nieuświadomionymi pragnieniami, jest niedorzeczne.

A jednak wielu ludzi wierzy, że sny odkrywają prawdę o nich, ujawniając treści, z których nie zdawali sobie sprawy. Inni są przekonani, że sny stanowią wiadomość od bliskich zmarłych...
Ludzie chcą wierzyć, mózg i umysł są wierzące. Bardzo trudno jest nie wierzyć. Problem polega jednak na tym, że zakładamy, iż to, w co wierzymy, jest prawdziwe. Nauka wskazuje nam, jaka część tego, w co wierzymy, jest prawdziwa. T...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy