Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

3 sierpnia 2016

Nie pozwól, by inni decydowali za ciebie

18

Trzy proste wskazówki, które mogą pomóc, by realizować własne pragnienia, a nie to, co chcą nam narzucić (choćby w jak najlepszej wierze) inni.

W liceum i przez pierwsze lata college’u miałem wykrystalizowane plany zawodowe – pisze dr Gleb Tsipursky z Ohio State University, pisarz, wykładowca, historyk; prezes fundacji International Insights zachęcającej do szukania własnych celów w życiu, badacz motywacji, emocji, procesów decyzyjnych i niedoszły lekarz. Dlaczego? Był to rezultat zachęt i oczekiwań ze strony rodziców i przyjaciół – przyznaje Tsipursky. Rodzina Tsipursky’ego wyemigrowała do Stanów, jego rodzice mimo wykształcenia, musieli podjąć się najprostszych prac w nowym kraju.

Nic dziwnego, że dla swojego syna wymarzyli sobie wysokie wykształcenie i pracę przynoszącą pieniądze, stabilność i prestiż - miał zostać lekarzem. – W trakcie wypełniania ankiety na studia, zatrzymało mnie jedno pytanie: Dlaczego chcesz zostać lekarzem? – opisuje historyk. Odpowiedź nasuwała się sama: wszyscy dookoła chcą tego dla mnie. Rodzina, najlepszy przyjaciel. Miałbym dzięki temu zarabiać pieniądze, czuć się bezpiecznie, być poważanym. Tsipursky zdał sobie sprawę z tego, że nigdy tak naprawdę nie zastanawiał się co naprawdę chciałby w życiu robić. A przecież praca wypełnia większ...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy