Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nałogi i terapie , Praktycznie

15 lutego 2016

Nie potrafię pokochać

105

Jestem DDA. Przez to moje związki z mężczyznami nie są normalne, nie umiem się na nich otworzyć. Mój mąż kocha mnie do szaleństwa, ale ja nie potrafię go tak pokochać. Wyszłam za niego, bo diametralnie różni się od mojego ojca.

Bo wiedziałam, że nikt nie będzie mnie kochał tak, jak on. Mąż pokazał mi, że mogę być kochana bezinteresownie, bezwarunkowo, że jestem wartościowa i atrakcyjna. Mam teraz bezpieczne, komfortowe życie, czyli wszystko, czego nie miałam w dzieciństwie i wczesnej młodości, ale na jak długo to wystarczy? Mówi się czasami, że jeśli jedna strona kocha tak mocno, to tej miłości wystarczy za dwoje, ale ja nie jestem pewna, czy tak będzie w naszym przypadku.

POLECAMY

Nie umiem się odnaleźć w tym związku. Z jednej strony jestem zazdrosna o poprzednią żonę mojego męża. Z drugiej strony ciągle marzę o mężczyźnie, który pojawił się w moim życiu tuż przed naszym ślubem. Teraz strasznie za nim tęsknię, chciałabym być z nim, a jednocześnie żal mi męża, który tyle dla mnie robi. Przerażają mnie moje myśli. Zastanawiam się, czy kiedykolwiek byłam ze sobą szczera i czy teraz jestem szczera wobec siebie i swoich uczuć...

Wiem, że to wynika z mojej bezradności i ślepoty wobec mężczyzn, bo przecież nikt mi nie pokazał normalnych relacji z nimi. Mój ojciec pokazał mi tylko strach i przemoc psychiczną. To jedyne uczucia, które znam z dzieciństwa. Nikt mnie nie nauczył, że moje potrzeby są ważne. Jedyne, co umiałam wtedy robić, to jakoś go uciszyć, uspokoić, żeby tylko wreszcie poszedł spać. A to, że my nie mogliśmy normalnie funkcjonować było nieważne. Że ja nie mogłam się z nerwów uczyć, ani jeść, to też było nieważne. I do dziś nie wiem, co właściwie jest w moim życiu ważne. Jak ogarnąć ten chaos?
 

Małgorzata

Anna Dodziuk jest psychoterapeutą, superwizorem treningu psychologicznego i psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, licencjonowanym psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i specjalistką terapii uzależnień.

Droga Małgorzato,

Wygląda na to, że sporo wiesz o tym, jakie konsekwencje dla życia emocjonalnego ma dzieciństwo, które zostało p...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy