Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

8 grudnia 2016

Nie daj się samotności

16

Kiedy życie w pojedynkę zaczyna cię przygnębiać skorzystaj z tych 8 prostych sposobów na złagodzenie poczucia osamotnienia. Może zmiana sposobu myślenia okaże się patentem na lepszy nastrój.

Nie obwiniaj wyłącznie siebie za swoje emocje
Obarczanie siebie całkowitą winą za to, jak się czujemy na pewno nie pomoże - jedynie wpędzi nas w jeszcze gorszy nastrój. Pamiętaj, że sytuacja, w jakiej się obecnie znajdujesz jest wynikiem splotu wielu różnych czynników - zdarzeń, ludzi,przypadków. Myślenie o samotności, jako największej życiowej porażce może spowodować, że zamkniemy się całkowicie na ludzi - wszak w naszych głowach będzie tkwiło przekonanie, że prawdopodobnie nie potrafimy żyć w korelacji z innymi.

Zajmij się rzeczami, które sprawiają ci przyjemność
Samotność nie musi wygrać z tobą i zmienić cię w zgorzkniałego człowieka bez pasji, zainteresowań. Masz wiele możliwości, by wypełnić czas, który spędzasz w pojedynkę. Możesz przygarnąć jakieś zwierzę i poświęcić mu swoją uwagę, w wolnych chwilach czytać książki, które poprawiają ci nastrój. Ukojenia możemy szukać w wielu przyziemnych czynnościach. Każdy z nas jest inny, więc eksperymentuj i obserwuj, co tobie poprawia nastrój, gdy dopada cię poczucie osamotnienia.

Utrzymuj kontakt z ludźmi
Pomyśl o kimś, kto zawsze jest dla ciebie pomocny, potrafi cię wesprzeć, rozśmieszyć i w chwilach smutku skontaktuj się z ta osobą. Nie czekaj, aż znajomi zapytają, co u ciebie - nie bój się prosić o dotrzymanie towarzystwa.

Zajmij się czymś kreatywnym
Kreatywne zadania mocno absorbują nasz umysł, który skupiony na jakiejś czynności nie będzie podsuwał ci negatywnych myśli wzmagających poczucie osamotnienia. To mogą być nawet bardzo proste czynności, niemal dziecięce, jak np. kolorowanie ilustracji, układanie puzzli. Możesz nawet postawić na robótki ręczne i połączyć przyjemne z pożytecznym. Postaraj się odnaleźć czynności, kt...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy