NIE DAJ SIĘ

Wstęp

Manipulacyjnym taktykom bliskich nam osób przygląda się RENATA KACZYŃSKA-MACIEJOWSKA.

Słowa potrafią ranić – zwłaszcza gdy w złości wypowiada je bliska nam osoba. Tymczasem rozwiązywanie wielu codziennych problemów okazałoby się znacznie łatwiejsze, gdybyśmy zrezygnowali z manipulacyjnych taktyk, które czasami uruchamiamy, a odważyli się uczciwie i otwarcie omówić konfliktową sytuację. Oto przykłady nieefektywnych, destrukcyjnych stylów komunikowania się, prowadzących do nieporozumień i eskalacji konfliktu.

Unikanie. Partner stosujący uniki nie staje do walki – woli odmówić kontaktu, wybrać tzw. ciche dni. Kiedy dochodzi do otwarcia konfliktu – wyjdzie, trzaskając drzwiami, będzie udawać, że jest bardzo zajęty pracą czy dziećmi, albo w jakiś inny sposób postara się nie stanąć twarzą w twarz z problemem. Takie zachowanie utrudnia drugiej stronie wyrażenie swoich oczekiwań i uczuć: gniewu, złości, rozczarowania lub bólu.

Pseudołagodzenie. „Łagodzący” nie tylko odmawia otwartego podjęcia konfliktowego tematu, ale również udaje, że nic się nie stało, czym doprowadza drugą osobę do wściekłości i frustracji bądź wywołuje w niej poczucie winy i niechęci do siebie.

Powstrzymywanie się. Zamiast uczciwie wyrazić swój gniew lub żal, stosujący tę technikę karze inną osobę, powstrzymując się od uprzejmości, rozmowy, okazywania życzliwości czy pomocy itp. Zwykle prowadzi to do dalsz...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI