Negatywne myśli: skąd się biorą i jak się od nich uwolnić?

Ja i mój rozwój

By pozbyć się negatywnych myśli, którymi niepotrzebnie zaprzątamy sobie głowę trzeba przestać wreszcie je tłumić i spróbować bliżej się z nimi zapoznać. Szybko zorientujesz się, że nie są ci do niczego potrzebne i wcale nie musisz być ich niewolnikiem.

3 najpowszechniejsze źródła negatywnych myśli:

1. Głosy z dzieciństwa
Ora Nadrich - nauczyciel uważności - w swojej książce „Says Who” wyraża przekonanie, że to, w jaki sposób w dzieciństwie odnoszą się do nas rodzice ma bezpośredni wpływ na proces naszego dorastania i kształtuje przyszłe podejście do samego siebie. Jeśli byli pesymistami i często słyszeliśmy od nich niezbyt pokrzepiające słowa, to prawdopodobnym jest, że będą rozbrzmiewały w naszej głowie, nawet kiedy będziemy już dorośli i psychicznie niezależni. Negatywizmy mają zdecydowanie większą siłę i wpływ na dzieci niż jakiekolwiek pozytywne słowa, które słyszą od bliskich.

2. Głosy depresji
Depresja ma niewiarygodną moc zaciemniania naszych myśli i horyzontów. Wprowadza tak duże zmiany w naszym mózgu, że jedynym kolorem, z którym jesteśmy w stanie zidentyfikować świat jest szary lub czarny. U osób cierpiących na depresję, umysł jest pełen negatywnych myśli i uczuć, które wyrastają z niczego, zakorzeniają się w człowieku i rozkwitają.

3. Głos wypełniający pustkę
Jeśli dorastałeś w rodzinie, która nie zapewniała ci wystarczająco dużo uwa...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI