Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby

3 października 2016

Napięciowe bóle głowy – czy dotyczą ciebie? Jak je pokonać?

24

Według WHO napięciowych bólów głowy doświadcza 70 procent ludzi. Jak je rozpoznać? W jaki sposób sobie z nimi radzić? Kiedy zwrócić się o pomoc?

Napięciowe bóle głowy często opisywane są jako uciskowy lub zaciskający się ból o łagodnym bądź umiarkowanym nasileniu, odczuwany po obu stronach głowy. Pojawiają się często wraz ze sztywnymi i obolałymi mięśniami karku i ramion. Rozpoczynają się powoli i zwiększają swoją intensywność.

Taki napięciowy ból wywołuje dyskomfort, jednak nie jest tak dezorganizujący jak ból w przypadku migreny. Nie pogarsza się w miarę aktywności fizycznej takiej jak spacer czy wchodzenie po schodach, natomiast nasila się w sytuacjach stresu fizycznego bądź psychicznego.

Napięciowe bóle głowy mogą pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej ich początek przypada na 25 – 30 r.ż., a największy odsetek osób doświadczających takiego bólu to osoby między 30-tym a 39-tym rokiem życia.

Na napięciowe bóle głowy bardziej narażone są kobiety.

Rodzaje napięciowego bólu głowy
Rozróżniamy dwa typy napięciowego bólu głowy:

Epizodyczne: pojawiające się przynajmniej 10 razy w ciągu roku i trwające od 30 minut do 7 dni średnio rzadziej niż raz w miesiącu. Może im towarzyszyć wrażliwość na światło i dźwięki, natomiast nudności nie występują. W przypadku częstych epizodów napięciowych bólów głowy, doświadczane są nawet przez 180 dni w ciągu roku.

Chroniczne: pojawiają się przynajmniej przez 15 dni w ciągu miesiąca w okresie trzech miesięcy. Mogą im towarzyszyć nudności lub nadwrażliwość na światło lub dźwięki. Mogą trwać przez kilka godzin lub znacznie dłużej.

Przyczyny
Wśród przyczyn występ...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy