Najszybciej do celu, czyli terapia krótkoterminowa

Wstęp

W sierpniu rozpoczęliśmy przewodnik po psychoterapii. Piszemy w nim, z jakimi problemami warto się zwrócić do psychoterapeuty i którą z wielu szkół terapii wybrać. W poprzednich numerach „Charakterów” omówiliśmy psychoterapię psychoanalityczną, poznawczo-behawioralną, systemową i Gestalt. Tym razem prezentujemy krótkoterminową. W styczniu napiszemy o terapii Miltona Ericksona.

Integrująca psychoterapia krótkoterminowa łączy metody tradycyjnych i nowych nurtów psychoterapii. Interwencje – w zależności od potrzeb – odnoszą się do płaszczyzny biologicznej, systemowej, interpersonalnej, poznawczej albo emocjonalnej i duchowej pacjenta. Skrócenie czasu terapii jest wynikiem odpowiedniego doboru metod.

Dla kogo ta terapia? W jakich problemach jest skuteczna?

Psychoterapia krótkoterminowa jest pomocna w zaburzeniach psychicznych i trudnych sytuacjach życiowych. W Polskim Instytucie Psychoterapii Krótkoterminowej prowadzi się terapię zaburzeń lękowych (napadów paniki, fobii, obsesji, kompulsji), depresji, zaburzeń jedzenia, objawów psychosomatycznych, skutków traumatycznych przeżyć (PTSD, stresu ostrego, zaburzeń dysocjacyjnych, niektórych zaburzeń somatopodobnych), a także terapię w przypadku problemów z dziećmi, w pracy, kryzysów małżeńskich i partnerskich, bezpłodności psychogennej, lęku egzaminacyjnego, nikotynizmu i problemów z akceptacją swojej orientacji seksualnej. W zaburzeniach osobowości zwykle prowadzona jest psychoterapia długoterminowa.
Wstępn...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI