Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nałogi i terapie , Praktycznie

6 marca 2017

Na skrajnych emocjach

0 677

Bycie DDA, nie pozbawia nas wcale szans do poszukiwania własnego szczęścia. Jesteśmy kowalami własnego losu - możemy dowolnie go kształtować - jeśli nie sami, to z pomocą innych.

Pani Anna napisała do naszej redakcji: Mam 20 lat, prawdopodobnie jestem dorosłym dzieckiem alkoholika. Mój ojciec pił odkąd sięgam pamięcią, pije nadal, choć nie jest już z mamą. Zawsze wiedziałam, że pije – już jako trzyletnia dziewczynka bałam się powrotów ojca do domu. Moje dzieciństwo było smutne. Ojciec miał wobec mnie zbyt wielkie wymagania, wszystko musiało być zrobione idealnie. Bałam się odrabiania z nim lekcji, bałam się odezwać, bo za każdy błąd obrywałam w głowę.

POLECAMY

Jako dziecko byłam zamknięta w sobie i nieśmiała. Jako nastolatka chciałam być sama, izolowałam się od rówieśników, uważałam, że nikt mnie nie rozumie. Dziś wydaje mi się, że nie umiem decydować o swoim życiu, ciągle podejmuję złe decyzje. Wyjechałam na studia prawie dwa lata temu i zrezygnowałam z nich, bo wydawało mi się, że jestem nieszczęśliwa z powodu złego wyboru.

Wyjechałam do innego miasta, by studiować inny kierunek i znów czuję się nieszczęśliwa, ale już nie jestem pewna, dlaczego tak się dzieje. Ciągle odczuwam skrajne emocje: bywa, że mam pogodny nastrój, nie trwa to jednak zbyt długo, bo znów zagłębiam się w smutku. Męczę się sama ze sobą. Pomimo młodego wieku jestem samotna. Nie mam przyjaciół, nie mam nikogo. Nie umiem nawiązywać kontaktów z rówieśnikami, ludzie po prostu stronią ode mnie.

Wcale mnie to nie dziwi, przecież nikt nie lubi ludzi z problemami. Rodzina udziela mi jedynie rad w stylu „musisz przestać taka być”. Nic już z tego nie rozumiem, czy rzeczywiście sama sobie stoję na drodze do szczęścia? Ja już naprawdę nie chcę tak dłużej żyć. Gdzie mam szukać pomocy?

Anna

Marzenna Kucińska jest psychologiem, psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, trenerem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. W Instytucie Psychologii Zdrowia prowadzi szkolenia z podstaw pomocy psychologicznej.


Pani Anno,

Niełatwo jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy sama Pani stoi na drodze do swego szczęścia. Uczucia przyjemne, w tym także poczucie szczęścia, pojawiają się, kiedy potrafimy odnaleźć się w świecie i zaspokajać w nim swoje potrzeby.

Czujemy się zatem szczęśliwi, kiedy jesteśmy zdrowi, mamy wokół siebie osoby, które zaspokajają nasze potrzeby bliskości i miłości, kiedy realizujemy swoje marzenia i wykorz...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy