Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening psychologiczny , Otwarty dostęp

5 marca 2019

NR 3 (Marzec 2019)

Na Insta tylko doskonali?

0 1247

Przeglądając portale społecznościowe, można odnieść wrażenie, że świat jest pełen pięknych ludzi z sukcesami. Jak wpływa na nas taki obraz świata?

Instagram jest jedną z najszybciej rozwijających się platform społecznościowych – w czerwcu 2018 roku miał ponad miliard aktywnych użytkowników. Osoby zalogowane w serwisie dzielą się zdjęciami i krótkimi filmami. Mogą przy tym wykorzystywać różne filtry, pozwalające tak modyfikować obraz, by był bardziej atrakcyjny wizualnie. Możliwości Instagrama, w połączeniu z innymi aplikacjami do edycji zdjęć, takimi jak Facetune czy Perfect365, sprawiają, że użytkownicy często prezentują swój wyidealizowany wizerunek, a nie realny. 

Piękni i idealni

Kiedy wchodzimy w kontakt z innymi ludźmi, porównujemy się z nimi. To naturalny proces, nazywany porównaniami społecznymi, który pozwala nam ocenić, co robimy dobrze, a nad czym może powinniśmy popracować. Na co dzień takie porównania mogą motywować do cięższej pracy albo dostarczać pozytywnych informacji zwrotnych. Jednak w mediach społecznościowych, a w szczególności na Instagramie, bombardują nas tysiące wyidealizowanych zdjęć, tak wybranych przez użytkowników, by prezentowały ich od możliwie najlepszej strony. A to sprawia, że powstaje nierealistyczny obraz „przeciętności”, czyli tego, jak inni ludzie wyglądają, w co się ubierają, jakie mają osiągnięcia – pomyślmy tylko o tych wszystkich obserwowanych przez nas osobach, które zawsze wyglądają doskonale! Jako że w naturalny sposób porównujemy się z innymi, media społecznościowe każą nam sądzić, że jesteśmy znacznie mniej atrakcyjni albo osiągnęliśmy znacznie mniej niż przeciętni ludzie. W konsekwencji może to negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Jest to szczególnie niepokojące w przypadku młodych kobiet, których tożsamość wciąż się kształtuje. 

POLECAMY

#bodypositivity

Razem z Mary Sherlock przeprowadziłyśmy badanie z udziałem 129 kobiet w wieku 18–35 lat, które wypełniły kwestionariusz dotyczący korzystania z Instagrama. Wykorzystałyśmy też skalę do pomiaru porównań społecznych oraz narzędzia mierzące objawy depresji, lęk, a także badające obraz ciała i ocenę własnej atrakcyjności. Okazało się, że użytkowniczki, które spędzały na Instagramie więcej czasu, prezentowały silniejsze objawy depresji, miały bardziej negatywny obraz swojego ciała, doświadczały wyższego lęku i niżej oceniały własną atrakcyjność. Co więcej, u kobiet, które były bardziej skłonne do porównywania się z innymi, związek ten był nawet jeszcze silniejszy. Ponadto gdy prosiłyśmy uczestniczki, by obejrzały zdjęcia prezentujące wysportowane sylwetki, często otagowane jako „fitspiration” (od ang. fit – wysportowany i inspiration – inspiracja), albo zdjęcia związane z pięknem i makijażem, niżej oceniały swoją atrakcyjność. Pokazuje to, jak oglądanie wyidealizowanych obrazów na Instagramie może zmienić postrzeganie przez kobiety „przeciętnośc...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy