Na Insta tylko doskonali?

Trening psychologiczny Otwarty dostęp

Przeglądając portale społecznościowe, można odnieść wrażenie, że świat jest pełen pięknych ludzi z sukcesami. Jak wpływa na nas taki obraz świata?

Instagram jest jedną z najszybciej rozwijających się platform społecznościowych – w czerwcu 2018 roku miał ponad miliard aktywnych użytkowników. Osoby zalogowane w serwisie dzielą się zdjęciami i krótkimi filmami. Mogą przy tym wykorzystywać różne filtry, pozwalające tak modyfikować obraz, by był bardziej atrakcyjny wizualnie. Możliwości Instagrama, w połączeniu z innymi aplikacjami do edycji zdjęć, takimi jak Facetune czy Perfect365, sprawiają, że użytkownicy często prezentują swój wyidealizowany wizerunek, a nie realny. 

Piękni i idealni

Kiedy wchodzimy w kontakt z innymi ludźmi, porównujemy się z nimi. To naturalny proces, nazywany porównaniami społecznymi, który pozwala nam ocenić, co robimy dobrze, a nad czym może powinniśmy popracować. Na co dzień takie porównania mogą motywować do cięższej pracy albo dostarczać pozytywnych informacji zwrotnych. Jednak w mediach społecznościowych, a w szczególności na Instagramie, bombardują nas tysiące wyidealizowanych zdjęć, tak wybranych przez użytkowników, by prezentowały ich od możliwie najlepszej strony. A to sprawia, że powstaje nierealistyczny obraz „przeciętności”, czyli tego, jak inni ludzie wyglądają, w co się ubierają, jakie mają osiągnięcia – pomyślmy tylko o tych wszystkich obserwowanych przez nas osobach, które zawsze wyglądają doskonale! Jako że w naturalny sposób porównujemy się z innymi, media społec...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI