Dołącz do czytelników
Brak wyników

Trening psychologiczny , Otwarty dostęp

5 marca 2019

NR 3 (Marzec 2019)

Na Insta tylko doskonali?

258

Przeglądając portale społecznościowe, można odnieść wrażenie, że świat jest pełen pięknych ludzi z sukcesami. Jak wpływa na nas taki obraz świata?

Instagram jest jedną z najszybciej rozwijających się platform społecznościowych – w czerwcu 2018 roku miał ponad miliard aktywnych użytkowników. Osoby zalogowane w serwisie dzielą się zdjęciami i krótkimi filmami. Mogą przy tym wykorzystywać różne filtry, pozwalające tak modyfikować obraz, by był bardziej atrakcyjny wizualnie. Możliwości Instagrama, w połączeniu z innymi aplikacjami do edycji zdjęć, takimi jak Facetune czy Perfect365, sprawiają, że użytkownicy często prezentują swój wyidealizowany wizerunek, a nie realny. 

POLECAMY

Piękni i idealni

Kiedy wchodzimy w kontakt z innymi ludźmi, porównujemy się z nimi. To naturalny proces, nazywany porównaniami społecznymi, który pozwala nam ocenić, co robimy dobrze, a nad czym może powinniśmy popracować. Na co dzień takie porównania mogą motywować do cięższej pracy albo dostarczać pozytywnych informacji zwrotnych. Jednak w mediach społecznościowych, a w szczególności na Instagramie, bombardują nas tysiące wyidealizowanych zdjęć, tak wybranych przez użytkowników, by prezentowały ich od możliwie najlepszej strony. A to sprawia, że powstaje nierealistyczny obraz „przeciętności”, czyli tego, jak inni ludzie wyglądają, w co się ubierają, jakie mają osiągnięcia – pomyślmy tylko o tych wszystkich obserwowanych przez nas osobach, które zawsze wyglądają doskonale! Jako że w naturalny sposób porównujemy się z innymi, media społecznościowe każą nam sądzić, że jesteśmy znacznie mniej atrakcyjni albo osiągnęliśmy znacznie mniej niż przeciętni ludzie. W konsekwencji może to negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Jest to szczególnie niepokojące w przypadku młodych kobiet, których tożsamość wciąż się kształtuje. 

#bodypositivity

Razem z Mary Sherlock przeprowadziłyśmy badanie z udziałem 129 kobiet w wieku 18–35 lat, które wypełniły kwestionariusz dotyczący korzystania z Instagrama. Wykorzystałyśmy też skalę do pomiaru porównań społecznych oraz narzędzia mierzące objawy depresji, lęk, a także badające obraz ciała i ocenę własnej atrakcyjności. Okazało się, że użytkowniczki, które spędzały na Instagramie więcej czasu, prezentowały silniejsze objawy depresji, miały bardziej negatywny obraz swojego ciała, doświadczały wyższego lęku i niżej oceniały własną atrakcyjność. Co więcej, u kobiet, które były bardziej skłonne do porównywania się z innymi, związek ten był nawet jeszcze silniejszy. Ponadto gdy prosiłyśmy uczestniczki, by obejrzały zdjęcia prezentujące wysportowane sylwetki, często otagowane jako „fitspiration” (od ang. fit – wysportowany i inspiration – inspiracja), albo zdjęcia związane z pięknem i makijażem, niżej oceniały swoją atrakcyjność. Pokazuje to, jak oglądanie wyidealizowanych obrazów na Instagramie może zmienić postrzeganie przez kobiety „przeciętności”...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy