Na dobre wino do Czech

Otwarty dostęp

Jesień to pora zbiorów winogron, degustacji burčáku i młodych win świętomarcińskich. Czy macie swoją ulubioną czeską winnicę? Najsłynniejsze miejscowości winiarskie znajdują się na Morawach. Oprócz dobrego wina z regionalnych winnic, spróbujemy tradycyjnych przysmaków, będziemy delektować się atmosferą zabytkowych piwniczek.

11 listopada, dzień świętego Marcina, kojarzy się w Czechach z degustacją młodego wina oraz z przysmakami z gęsiny. Gęś podawana jest zazwyczaj z czerwoną duszoną kapustą, jabłkami oraz knedlami czy delikatnymi kluseczkami ziemniaczanymi.  Festiwale świętomarcińskie odbywają się zarówno we wszystkich miastach i miasteczkach leżących w tradycyjnych morawskich rejonach winarskich, jak i w pozostałych regionach Czech.  

POLECAMY

W królewskim mieście Znojmie w przytulnych restauracjach na gości czekają degustacje dobrych win i burczaków. Przy okazji warto zwiedzić tutejsze podziemia należące do największych podziemi miejskich w środkowej Europie. Korytarze liczą około 30 kilometrów, zaczęto je budować pod średniowiecznym miastem w XIV wieku w celu ochrony mieszkańców przed najeźdźcami.
 

Znojmo
Fot. Ladislav Renner


Dobrego wina spróbujemy w pobliskim malowniczym miasteczku winiarskim Mikulovie.  Zwiedzimy tu barokowy zamek. Do najciekawszych pomieszczeń zamkowych należy biblioteka, sala przodków, a także piwnica z największym muzealnym rarytasem – wielką beczką na wino z roku 1643, o pojemności 1014 hektolitrów (135 tysięcy butelek), unikatem na skalę europejską.
 

Mikulov
Fot. Ladislav Renner


Podziemia miejskie w Valticach tworzą unikatowy labirynt korytarzy łączących piwnice winne, pochodzący z XIII wieku. Całkowita długość dostępnych dla zwiedzających korytarzy i piwnic wynosi 760 metrów. Większość korytarzy znajduje się na głębokości 6-12 metrów. Valtickie podziemia skrywają ponad 1,2 miliona zabytkowych cegieł pochodzących sprzed 100 – 700 lat.
 

Winnica, Blatnice pod Svatym Antoninkem
Fot. Richard Semik_Shutterstock


Miłośników starych piwniczek winnych i wspaniałego wina zapraszamy także w okolice Uherskiego Hradišta. Nad urodzajną krainą winnic góruje  Wzgórze św. Antoniego, popularne miejsce pielgrzymkowe. Rejon słynie z  barwnych zwyczajów ludowych i folkloru. Przepiękne stroje ludowe można podziwiać podczas różnego rodzaju świąt i uroczystości. Warto odwiedzić zabytkowe piwnice winne w Mařaticach, dzielnicy Uherskiego Hradišta i spróbować tutejszych win. 
 

Winnice, Dolni Dunajovice
Fot. Richard Semik_Shutterstock


Każdy, kto chciałby bliżej zapoznać się z tradycyjną ludową architekturą piwniczek winnych, powinien odwiedzić jeden z najstarszych kompleksów Petrov-Plže. Pierwsze małe piwniczki powstały tu już w XV wieku. Biało – niebieskie małe domki zdobione ornamentami są wspaniałym przykładem ludowej architektury typowej dla regionu Slovacka.
 

Świętomarcińska gęś
Fot. Archiwum CzechSpecials agencji CzechTourism 


Dzieje Piwnic Templariuszy w Čejkovicach wiążą się z przybyciem tajemniczego zakonu templariuszy. Przybyli oni do Čejkovic w latach 30-tych XIII wieku, pierwsza pisemna wzmianka o ich działalności pochodzi z roku 1248. Razem z budową twierdzy templariuszy zaczęły powstawać rozległe piwnice winne, pierwsze tego typu na ziemiach czeskich. Rozpoczęła się wtedy nowy era hodowli winorośli w  Čejkovicach i okolicy. Zapraszamy na zwiedzanie  tutejszych zabytkowych piwnic, połączone z degustacją i wykładem o historii  zakonu templariuszy i hodowli winorośli na południowych Morawach.
 

Winna piwnica
Fot David Marvan


W Pradze dobrego wina możemy skosztować na przykład w winnicy świętej Klary w Ogrodzie Botanicznym, jednej z największych i najstarszych praskich winnic, w której winorośl uprawiano już podobno za czasów Wacława II.

Więcej informacji turystycznych o Czechach: #VisitCzechRepublic
 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI