Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mózg i umysł , Praktycznie

12 czerwca 2019

Myślenie pozytywne i kreatywne

85

Co zrobić, by dzieci nie zrażały się problemami i przeciwnościami losu? Czy pouczenia i „prowadzenie za rączkę” rzeczywiście są dobre? A może lepiej dać dziecku swobodę i pozwolić mu uczyć się na błędach, oczywiście w granicach rozsądku?

My, dorośli, lubimy dawać dobre rady. Pouczamy, wskazujemy kierunki rozwiązania wielu problemów. Wiadomo, że chodzi o to, aby dziecko nie popełniało błędów, jednak czy rzeczywiście to ma sens? A jeśli kiedyś stanie przed podobnym wyzwaniem, a nas przy nim nie będzie? Bez kreatywnego podejścia zawsze będzie zagubione.

POLECAMY

Jeśli dorośli mają trudności z pozwoleniem dziecku na samodzielność, to proponuję im grę „A jak myślisz?”. Tak naprawdę nie jest to typowa gra, a raczej eksperyment i pewnego rodzaju sposób postępowania. Kiedy dziecko ma problem i przychodzi do nas po pomoc, zamiast rozwiązywać za nie problem, zadajemy mu pytania delikatnie naprowadzające na znalezienie rozwiązania, np. ,,Czy próbowałeś sam sobie z tym poradzić?”, ,,Czemu myślisz, że ja wiem lepiej?”, ,,Jak ty byś to zrobił?”, ,,Czy rzeczywiście to rozwiązanie jest lepsze?”. To będzie ,,gra”, w której damy dziecku odczuć, że to ono decyduje o swoim życiu i od jego postępowania zależy rozwiązanie problemu. Będzie czuło odpowiedzialność, ale jednocześnie zrozumie, że da sobie radę w każdej trudnej i problemowej sytuacji. Ważne jest, abyśmy zaszczepiali w dziecku pozytywne myślenie.

Często tak jest, że nasza pociecha boi się podjąć samodzielnie decyzję z obawy, że jeśli coś pójdzie nie tak, usłyszy od dorosłego sakramentalne „A nie mówiłem”. Tylko jaki jest sens używania takich stwierdzeń, skoro ,,mleko już się rozlało”? Wzbudzanie w dziecku poczucia winy nie skłoni go do poprawy, raczej wywoła frustrację, smutek i uczucie własnej beznadziejności. Każde niepowodzenie lub wybór niewłaściwej drogi powinny być nauką dla samego dziec- ka, a nie okazją do przypominania mu o poniesionych porażkach. Uśmiech, pogodny wyraz twarzy i dobre słowo więcej znaczą niż pouczenia. Każdy ma prawo po...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy