Miłość w czasach liceum

Wstęp

Młodym ludziom bardziej zależy na byciu z drugą osobą niż na seksie z nią. To bycie daje im pewność, że są rozumiani, że mogą zaufać i otrzymać wsparcie.

Mam 13 lat. Dziewczyny z klasy nabijają się ze mnie, bo jeszcze nie chodziłam z żadnym chłopakiem, a one już chodziły lub właśnie chodzą. Ja nawet nigdy się w żadnym nie zakochałam... Czy coś ze mną nie tak? A może to normalne?

Podobne pytania zadaje sobie wiele nastolatek i wielu nastolatków. Nie są one niczym niezwykłym. Wiążą się bowiem ze zwiększonym zainteresowaniem erotyką i relacjami z płcią przeciwną, charakterystycznym – według Erica Eriksona – dla okresu tzw. wczesnej adolescencji, czyli wieku mniej więcej licealnego. Ważne jest natomiast to, jakie postawy przyjmują młodzi ludzie wobec seksualności, małżeństwa i rodziny.

Postawy te młodzież buduje przede wszystkim w oparciu o to, co dzieje się w ich rodzinach: o relacje między rodzicami i nimi, o panującą w domu atmosferę wychowawczą, o istniejące w nim wzorce towarzyskie i kulturalne. Doświadczenia te wpływają na to, jak dorastający młodzi ludzie postrzegają role społeczne kobiety, mężczyzny, żony, męża, jaki system wartości przyjmą za swój. Wzory wyniesione z domu rodzinnego mają wielki wpływ na wybór partnera i na oczekiwania wobec niego.

Istotne znaczenie dla postaw wobec seksualności, małżeństwa i rodziny mają także rówieśni...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI