Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zdrowie i choroby , Praktycznie

1 kwietnia 2016

Miłość leczy autyzm

29

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie. Szacuje się, że w Unii Europejskiej autyzmem dotkniętych jest ponad 5 milionów osób. Czego potrzebują – podpowiada Urszula Ratajczak.

Mówić o autyzmie nie będąc osobą z autyzmem to nie lada wyzwanie. Bo jak mówić o czymś, co zna się jedynie z zewnątrz? Wyrażać opinie w oparciu o najnowsze badania? Teoretyzować na ten temat? Jak opisać ludzi z trudnościami w komunikacji i nawiązywaniu relacji społecznych, których wrzuca się do jednego worka z etykietą „spektrum autyzmu”?
Wiedza o autyzmie rozwija się gwałtownie, stwarza to jednak niezwykłą pułapkę – paradoksalnie, im większa wiedza, tym trudniej o indywidualne podejście, oparte na akceptacji i zrozumieniu. Nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem, dlatego niemożliwe jest wskazanie jednej skutecznej terapii. Na pewno można jednak odpowiedzieć na potrzeby osoby z autyzmem. Jak przy niej być?

1. Akceptuj. Nie denerwuj się, gdy widzisz, że wyraża emocje inaczej niż wszyscy, nie wstydź się jej tylko dlatego, że zachowuje się inaczej.

2. Zaufaj. Pozwól osobie ze spektrum autyzmu być samodzielną. Niech pozna, kim jest, odkrywa siebie i konfrontuje się z innymi.

3. Doceń jej indywidualność. Pozwól rozwijać pasje – nie zmuszaj do wykonywania rzeczy, które są jej obce. Bądź przyjacielem, mentorem, pomóż jej poznać ludzi i ich potrzeby.

4. Pomóż zrozumieć to, co przeżywa – nazywaj emocje, mów o nich. Tylko to pozwoli osobie z autyzmem współodczuwać. Najpierw trzeba zrozumieć siebie, by móc zrozumieć innych.

5....

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy