Często powtarzamy, że „mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus”, gdy chcemy podkreślić skalę różnic między zachowaniami obu płci. Jeśli jednak przyjrzymy się uważnie badaniom nad tym, jak mężczyźni i kobiety podejmują decyzje, okazuje się, że to twierdzenie nie do końca jest prawdziwe. O wiele trafniejsze byłoby: mężczyźni są z Marsa, a kobiety z dużo mniej szanowanej części tej planety.
Badając stereotypy dotyczące sposobu podejmowania decyzji przez mężczyzn i kobiety, zauważyłam, że wiele osób uważa mężczyzn za bardziej zdolnych do decydowania bez emocji, stanowczo i po dokładnej analizie sytuacji i dostępnych danych. Natomiast kobiety postrzegane są jako niezdecydowane, wybierające pod wpływem emocji i intuicji. Co wynika z konfrontacji tych stereotypów z badaniami psychologów i socjologów?
POLECAMY
Francuz się nie śpieszy
Okazuje się, że w Europie decyzyjność jest uznawana za jedną z pięciu najistotniejszych cech lidera (badanie przeprowadzono w 22 krajach, także w Polsce). Jedynym krajem, w którym akceptowani są przywódcy ostrożni i niespieszni w podejmowaniu decyzji, jest... Francja.
Amerykanie cenią zdecydowanie u swoich przełożonych w pracy i u liderów sceny politycznej. To jedna z trzech pożądanych cech lidera, obok uczciwości i inteligencji, wskazana przez respondentów w badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Pew Research Center. Respondenci uznali, że mężczyźni i kobiety są sobie równi pod względem inteligencji, kobiety są nieco uczciwsze, ale za to mężczyźni mają dużą przewagę w podejmowaniu decyzji. Taka percepcja jest problemem dla kobiet, które chcą zajmować kierownicze stanowiska, a postrzegane są jako osoby mało decyzyjne.
Inne badanie pokazało, że „bycie decyzyjnym” jest jedną z 10 najbardziej pożądanych cech przypisywanych „typowemu mężczyźnie”. Ci sami uczestnicy badania opisując „typową kobietę”, nie umieścili wśród jej cech „decyzyjności”. „Ciepła”, „uprzejma”, „przyjazna” i „cierpliwa” – tymi przymiotami najczęściej określali kobiety. „Decyzyjność” spadła na sam dół listy 43 możliwych do wybrania przymiotników.
Czy mężczyźni i kobiety rzeczywiście różnią się w kwestii podejmowania decyzji? Zacznijmy od tego, czym jest owa decyzyjność, co się na nią składa i co jej towarzyszy – bez względu na płeć osoby dokonującej wyborów. Badania potwierdzają, że każdemu z nas towarzyszą wątpliwości i moment wahania przed podjęciem trudnej decyzji. W takich sytuacjach kobiety i mężczyźni są w równym stopniu zdecydowani lub nie...