Mądrość z Wenus

Na temat Otwarty dostęp

Uważasz, że kobiety są miłe, przyjazne, cierpliwe, ale z decyzyjnością jest u nich kiepsko? Badania pokazują, że to właśnie kobiety znajdują najlepsze wyjścia z trudnych sytuacji.

Często powtarzamy, że „mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus”, gdy chcemy podkreślić skalę różnic między zachowaniami obu płci. Jeśli jednak przyjrzymy się uważnie badaniom nad tym, jak mężczyźni i kobiety podejmują decyzje, okazuje się, że to twierdzenie nie do końca jest prawdziwe. O wiele trafniejsze byłoby: mężczyźni są z Marsa, a kobiety z dużo mniej szanowanej części tej planety.

Badając stereotypy dotyczące sposobu podejmowania decyzji przez mężczyzn i kobiety, zauważyłam, że wiele osób uważa mężczyzn za bardziej zdolnych do decydowania bez emocji, stanowczo i po dokładnej analizie sytuacji i dostępnych danych. Natomiast kobiety postrzegane są jako niezdecydowane, wybierające pod wpływem emocji i intuicji. Co wynika z konfrontacji tych stereotypów z badaniami psychologów i socjologów?

POLECAMY

Francuz się nie śpieszy

Okazuje się, że w Europie decyzyjność jest uznawana za jedną z pięciu najistotniejszych cech lidera (badanie przeprowadzono w 22 krajach, także w Polsce). Jedynym krajem, w którym akceptowani są przywódcy ostrożni i niespieszni w podejmowaniu decyzji, jest... Francja.

Amerykanie cenią zdecydowanie u swoich przełożonych w pracy i u liderów sceny politycznej. To jedna z trzech pożądanych cech lidera, obok uczciwości i inteligencji, wskazana przez respondentów w badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Pew Research Center. Respondenci uznali, że mężczyźni i kobiety są sobie równi pod względem inteligencji, kobiety są nieco uczciwsze, ale za to mężczyźni mają dużą przewagę w podejmowaniu decyzji. Taka percepcja jest problemem dla kobiet, które chcą zajmować kierownicze stanowiska, a postrzegane są jako osoby mało decyzyjne.

Inne badanie pokazało, że „bycie decyzyjnym” jest jedną z 10 najbardziej pożądanych cech przypisywanych „typowemu mężczyźnie”. Ci sami uczestnicy badania opisując „typową kobietę”, nie umieścili wśród jej cech „decyzyjności”. „Ciepła”, „uprzejma”, „przyjazna” i „cierpliwa” – tymi przymiotami najczęściej określali kobiety. „Decyzyjność” spadła na sam dół listy 43 możliwych do wybrania przymiotników. 

Czy mężczyźni i kobiety rzeczywiście różnią się w kwestii podejmowania decyzji? Zacznijmy od tego, czym jest owa decyzyjność, co się na nią składa i co jej towarzyszy – bez względu na płeć osoby dokonującej wyborów. Badania potwierdzają, że każdemu z nas towarzyszą wątpliwości i moment wahania przed podjęciem trudnej decyzji. W takich sytuacjach kobiety i mężczyźni są w równym stopniu zdecydowani lub niezd...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI