Dołącz do czytelników
Brak wyników

Na temat , Otwarty dostęp

4 marca 2020

NR 3 (Marzec 2019)

Mądrość z Wenus

0 666

Uważasz, że kobiety są miłe, przyjazne, cierpliwe, ale z decyzyjnością jest u nich kiepsko? Badania pokazują, że to właśnie kobiety znajdują najlepsze wyjścia z trudnych sytuacji.

Często powtarzamy, że „mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus”, gdy chcemy podkreślić skalę różnic między zachowaniami obu płci. Jeśli jednak przyjrzymy się uważnie badaniom nad tym, jak mężczyźni i kobiety podejmują decyzje, okazuje się, że to twierdzenie nie do końca jest prawdziwe. O wiele trafniejsze byłoby: mężczyźni są z Marsa, a kobiety z dużo mniej szanowanej części tej planety.

Badając stereotypy dotyczące sposobu podejmowania decyzji przez mężczyzn i kobiety, zauważyłam, że wiele osób uważa mężczyzn za bardziej zdolnych do decydowania bez emocji, stanowczo i po dokładnej analizie sytuacji i dostępnych danych. Natomiast kobiety postrzegane są jako niezdecydowane, wybierające pod wpływem emocji i intuicji. Co wynika z konfrontacji tych stereotypów z badaniami psychologów i socjologów?

POLECAMY

Francuz się nie śpieszy

Okazuje się, że w Europie decyzyjność jest uznawana za jedną z pięciu najistotniejszych cech lidera (badanie przeprowadzono w 22 krajach, także w Polsce). Jedynym krajem, w którym akceptowani są przywódcy ostrożni i niespieszni w podejmowaniu decyzji, jest... Francja.

Amerykanie cenią zdecydowanie u swoich przełożonych w pracy i u liderów sceny politycznej. To jedna z trzech pożądanych cech lidera, obok uczciwości i inteligencji, wskazana przez respondentów w badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Pew Research Center. Respondenci uznali, że mężczyźni i kobiety są sobie równi pod względem inteligencji, kobiety są nieco uczciwsze, ale za to mężczyźni mają dużą przewagę w podejmowaniu decyzji. Taka percepcja jest problemem dla kobiet, które chcą zajmować kierownicze stanowiska, a postrzegane są jako osoby mało decyzyjne.

Inne badanie pokazało, że „bycie decyzyjnym” jest jedną z 10 najbardziej pożądanych cech przypisywanych „typowemu mężczyźnie”. Ci sami uczestnicy badania opisując „typową kobietę”, nie umieścili wśród jej cech „decyzyjności”. „Ciepła”, „uprzejma”, „przyjazna” i „cierpliwa” – tymi przymiotami najczęściej określali kobiety. „Decyzyjność” spadła na sam dół listy 43 możliwych do wybrania przymiotników. 

Czy mężczyźni i kobiety rzeczywiście różnią się w kwestii podejmowania decyzji? Zacznijmy od tego, czym jest owa decyzyjność, co się na nią składa i co jej towarzyszy – bez względu na płeć osoby dokonującej wyborów. Badania potwierdzają, że każdemu z nas towarzyszą wątpliwości i moment wahania przed podjęciem trudnej decyzji. W takich sytuacjach kobiety i mężczyźni są w równym stopniu zdecydowani lub niezdecydowani.

Potwierdziły to badania przeprowadzone w różnych krajach, kontekstach kulturowych – w Turcji, Chinach, Australii, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Oczywiście niektóre kultury bardziej sprzyjają decyzyjności, mocniej akcentują, że jest pożądaną wartością. Na przykład jedno z badań wykazało, że dorośli Japończycy są mniej zdecydowani niż dorośli Amerykanie czy Chińczycy, ale japońscy mężczyźni i kobiety wykazują niewielkie różnice w szybkości i łatwości dokonywania wyborów. 

Mimo to nadal silnie pokutuje przekonanie, że mężczyźni są bardziej zdecydowani niż kobiety, a w czasopismach poświęconych kulturze popularnej często pojawiają się opowieści o tym, jak to kobiety godzinami wybierają sukienkę w sklepie; ale rzadko pojawiają się opowieści o tym, ile czasu zajmuje mężczyznom wybranie filmu w wypożyczalni.

Kobieta dłużej rozważa ryzyko i wybiera mniejsze, ale pewne wygrane.

 

Kto ciśnie, a kto waży

Czy istnieją zatem różnice w sposobie podejmowania decyzji przez mężczyzn i kobiety? Odpowiedź znajdziemy w badaniach neurobiologów.

Wykazały one, że różnimy się w podejmowaniu decyzji wtedy, gdy towarzyszy temu stres. Dominuje przekonanie, że gdy kobiety są zestresowane, to działają pod wpływem emocji i tracą panowanie nad sobą, zaś mężczyźni, nawet zestresowani, zachowują spokój i jasność umysłu. Co ciekawe, jeśli podzielamy tę opinię, w sytuacji wymagającej decydowania pod presją, najprawdopodobniej zwrócimy się o pomoc do mężczyzny, a nie do kobiety. 

Neurobiologowie odkryli, że oba te popularne wyobrażenia są błędne. Po pierwsze, mężczyźni nie są tak opanowani, jak się wydaje. Mara Mather z Uniwersytetu Południowej Kalifornii i Ruud van den Bos z Uniwersytetu Radboud w Holandii niezależnie od siebie odkryli, że mężczyźni pod wpływem stresu chętniej niż kobiety podejmują ryzyko. 

Uczestnicy badania przeprowadzonego przez zespół Mary Mather grali w grę komputerową, której celem było zdobycie pieniędzy poprzez nadmuchiwanie wirtualnych balonów. Wciskając przycisk, gracze sprawiali, że animowany balon odrobinę rósł, a oni otrzymywali drobną kwotę. Przed każdą kolejką uczestnicy dokonywali wyboru: nadmuchiwać dalej czy skończyć i zabrać zdobyte pieniądze? Mogli się wycofać na dowolnym etapie gry, ale... 10 dopompowanie było warte więcej niż pierwsze, a 50 jeszcze więcej. Istniało jednak spore ryzyko, że jeśli wcisną przycisk o jeden raz za dużo, balon pęknie i stracą wszystkie pieniądze. Badany nie...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy