Dołącz do czytelników
Brak wyników

inne , Praktycznie

20 czerwca 2016

Lessie – lecz!

25

W dogoterapii mogą uczestniczyć tylko odpowiednio przeszkolone i przygotowane do tego psy, wcześniej oceniane przez doświadczonych treserów. 15 czerwca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Dogoterapii.

Do grona „terapeutów” przyjmowane są psy, które: nie są płochliwe, czują się pewnie w nowej sytuacji, akceptują wszystkie nowe osoby pojawiające się w jego otoczeniu, zarówno dzieci, jak i dorosłych; cierpliwie znoszą głaskanie, klepanie, czesanie, oglądanie łap, uszu pyska itp.; nigdy nie reagują agresją – nawet jeśli zostaną uderzone, nadepnięte lub szturchnięte przez osobę chorą; nie skaczą na dzieci i inne osoby w trakcie zajęć; wykonują wszystkie komendy zarówno na polecenie przewodnika, jak i na polecenie pacjentów; akceptują nieobecność swojego przewodnika.

Psy terapeutyczne muszą zdać specjalny egzamin w związku kynologicznym lub w działającej w Polsce Fundacji „Przyjaciel” (jeśli pies zdał egzamin w ZK, fundacja ma prawo poprosić właściciela o powtórzenie go w fundacji w celu potwierdzenia umiejętności psa i przewodnika). Ponadto psy muszą uczęszczać na szkolenia grupowe organizowane przez fundację i regularnie ćwiczyć (minimum raz dziennie 15 minut). Szczegółowy opis wymagań stawianych psom terapeutom i ich przewodnikom dostępny jest na stronie www.przyjaciel.pl.

Zajęcia z jedną grupą trwają maksymalnie 30 minut. Pies w trakcie zajęć zawsze jest w obroży i na krótkiej lince, dzięki czemu przewodnik może go cały czas kontrolować. Przewodnik nigdy nie zostawia psa samego z osobą chorą. Pies mu...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy