Dołącz do czytelników
Brak wyników

Style życia , Otwarty dostęp

7 kwietnia 2019

NR 4 (Kwiecień 2019)

Łatwizny i wróżki

0 503

Po co się męczyć, kiedy można sobie życie ułatwić – mówi sprzątaczka, wywijając mopem. Ale czy zawsze musi być łatwo i przyjemnie?

Często ktoś mnie pyta, czy w orkiestrze potrzebna jest pełna obsada skrzypiec. Może zamiast czternastu pierwszych mogłoby być dwanaście? Na ogół odpowiadam wtedy, że mniej robi wielką różnicę. Czasem jednak po długim wywodzie dotyczącym sytuacji finansowej orkiestry przystaję na wykonanie jakiejś kompozycji w zmniejszonym składzie. Odbieram tę sytuację i decyzję jako sprzeniewierzenie się zasadom. Zdarza
się, że staję okoniem i mam wtedy wrażenie, że traktowany jestem jak ktoś, kto chce być świętszy od papieża; prawie słyszę niezbyt eleganckie posumowanie rozmowy: „ale on upierdliwy!”. Ostatnio usłyszałem: „Wiolonczela gra tylko kilka nut, i to na końcu. Czy na pewno jest niezbędna? Dosłownie dwie nuty, tak mało!”. Te dwie nuty były żartem kompozytora, wisienką na torcie. Powiedziałem więc: „nie”. Efekt? O mały włos w programie zamieniono by ten utwór na inny.

Uproszczenia, ułatwienia… Mamy do nich skłonność i nie zawsze można zasłonić się finansami. W każdym razie chodzi nie tylko o nie. Muzycy kręcą nosem, gdy kompozycja jest skomplikowana albo gdy na swoją partię muszą czekać długo i czasami właśnie po to, żeby zagrać kilka taktów. Można to zrozumieć, ale czy zawsze ma być łatwo i przyjemnie? Czy można zrezygnować z kilku, ale genialnych taktów, które dla gran cassa (wielkiego bębna) napisał Strawiński w „Grze w karty”? Po co się męczyć, kiedy można sobie życie ułatwić – mówi sprzątaczka, wywijając mopem. Ona zapewne ma rację, oszczędzi kręgosłup i kolana. Ale czy rację mają menedżerowie szukający dla zespołu utworów łatwiejszych, małoobsadowych, schlebiających gustom publiczności? Mam wątpliwości.

POLECAMY

Nie jestem też zwolennikiem tendencji do przerabiania klasycznych utworów na łatwiejsze, popularne wersje. Kolega mówi: „Ale dzięki temu wiele pięknych tematów trafia pod strzechy”. Trafia, ale po co? W takim uproszczeniu? Cierpię, słysząc utwory Chopina w wersjach orkiestrowych. Moim zdaniem kompozycje tego artysty są najcudowniejsze w wersji fortepianowej. Nie lubię aranżacji czy trawestacji nawet najlepszych utwor...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy