„Kwiat szczęścia” – w kinach od 23 października!

Otwarty dostęp

Botaniczny thriller? Dystopijny horror? Dramat rodzinny? Satyra społeczna? Pierwszy anglojęzyczny film Jessiki Hausner („Lourdes”) jest równie nieprzewidywalny, jak ona sama.

Alice (Emily Beecham) samotna matka, z oddaniem pracuje jako starsza plantatorka w Planthouse – korporacji rozwijającej nowe gatunki roślin. jest pomysłową biotechnolożką i pracoholiczką, która nie ma czasu na związki - odrzuca m.in. zaloty kolegi z pracy (Ben Whishaw). Udaje jej się wyhodować w laboratorium eksperymentalny, genetycznie zmodyfikowany, karmazynowy kwiat, niezwykły nie tylko ze względu na swoje piękno, ale także wartość terapeutyczną: przechowywany w idealnej temperaturze, odpowiednio nawożony i regularnie zabawiany rozmową, sprawia, że jego właściciel staje się szczęśliwy. Little Joe, bo tak nazywa roślinę Alice, emituje zapach wywołujący u ludzi wydzielanie oksytocyny, co wprowadza ich w błogi nastrój. Uprawa wymyka się jednak spod kontroli - wokół Alice zapanowuje niespotykana pandemia szczęścia i beztroski, a jej ukochany syn jest jedną z jej ofiar.

POLECAMY

Kobieta zaczyna czuć się coraz bardziej osamotniona i osaczona. Odnosi wrażenie, że pozostali żyją w innym wymiarze, zaś firma skupia się na pomnożeniu zysków ze sprzedaży jej wynalazku. Akcja rozgrywająca się w aseptycznych i estetycznych wnętrzach skłania do przemyśleń na temat etycznych granic nauki oraz psychicznej kondycji zachodniego społeczeństwa, pogrążonego w depresji i korzystającego masowo ze sztucznych środków do polepszania samopoczucia. 

„Kwiat szczęścia” był nominowany do Złotej Palmy w 2019 roku. Emily Beecham za swoją kreację otrzymała Nagrodę dla Najlepszej Aktorki. Na ekranie partneruje jej Ben Whishaw, znany z roli Q w serii filmów o Jamesie Bondzie oraz z „Pachnidła”.

MEDIA O FILMIE

W tym ostrym jak brzytwa dreszczowcu panuje idealny porządek i prowadzony jest on pod kontrolą równie precyzyjnie i drobiazgowo, jak laboratorium, w którym hodowany jest Mały Joe.
- The Guardian

Idealny film na obecne czasy.
- Rolling Stone

„Kwiatowi szczęścia” udaje się wywrzeć wyjątkowe wrażenie, mimo że został on skonstruowany z elementów, które prawdopodobnie widzieliście już gdzie indziej.
- The New York Times

Jeden z najbardziej zaskakujących happy endów w historii science fiction.
- Newsweek USA

Autorski horror z autorskim pomysłem na nowego rodzaju zagrożenie.
- film.org.pl

 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI