Jesteś całością tu i teraz, czyli terapia Gestalt

Wstęp

Od sierpnia publikujemy przewodnik po psychoterapii. Istnieje wiele szkół psychoterapii. Którą z nich wybrać? Jakich efektów się spodziewać? Ile trzeba zapłacić za terapię? Na te pytania odpowiadamy w naszym przewodniku. W poprzednich numerach omówiliśmy terapię psychoanalityczną, systemową i poznawczo-behawioralną. Za miesiąc napiszemy o krótkoterminowej.

Słowo „Gestalt” w języku niemieckim oznacza postać, kształt, formę. Twórcą psychoterapii Gestalt był Frederick S. Perls. Podstawy teoretyczne tej formy terapii zostały sformułowane w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 50. dwudziestego wieku. Opiera się ona na ideach psychologii postaci, fenomenologii, holizmu, na filozofii egzystencjalnej i psychoanalizie. Zakłada, że człowiek jest integralną całością – jednością ciała, myśli, doznań cielesnych i spostrzeżeń. Problem psychiczny może manifestować się w obrębie każdego z tych współdziałających ze sobą obszarów.

Dla kogo ta terapia? W jakich problemach jest skuteczna?

Psychoterapia Gestalt jest skuteczna w przypadku zaburzeń osobowości, nerwicowo-lękowych, depresyjnych i psychosomatycznych. Pomaga w sytuacjach kryzysowych, a także w stymulowaniu rozwoju potencjału osobowości i w podnoszeniu jakości życia. Osobom z problemami psychosomatycznymi zaleca się treningi pracy z ciałem łączące doświadczenie i świadomość ciała z rozwojem osobistym.

Na czym polega psychoterapia Gestalt?

W psychoterapii Gestalt dąży się do poszerzania samoświadomości. Aby wprowadzić zmiany w naszym życiu i w nas samych, musimy uświadomić sobie nasz aktualny sposób istnienia. To pozwala dokonywać wyborów nowych sposobów myślenia, odczuwania i działania. Na przykład uświadamiając sobie napięcie własnego ciała, klient może powiązać je z wypartymi uczuciami i wybierając nowy sposób funkcjonowania, wyrazić je.

Gestalt przywiązuje wagę do odpowiedzialności. Dzięki pomocy terapeuty uświadamiamy sobie, że mamy wpływ na to, jacy jesteśmy, jak myślimy, odczuwamy i zachowujemy się. Bierzemy więc za to odpowiedzialność, a także za zmiany, jakie decydujemy się wprowadzić.
Osobę korzystającą z terapii Gestalt nazywa się klientem, a nie pacjentem, dla podkreślenia, że nie jest ona biernym odbiorcą pomocy.
Terapia Gestalt zakłada, że mamy naturalną zdolność...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI