Jedzenie, mój wróg

Zdrowie i choroby Praktycznie

Początkowo rezygnacja z każdego kęsa daje anorektyczkom poczucie mocy i zwycięstwa nad sobą. Stopniowo tracą kontrolę i nad jedzeniem, i nad życiem. Uzależniają się od niejedzenia.

Ellen, główna bohaterka serialu „Aż do kości”, od lat zmaga się z anoreksją. Wciąż obsesyjnie liczy kalorie i katuje się ćwiczeniami. Gra ją Lily Collins, która sama miała podobny problem.

POLECAMY

Film pokazuje, jak poważną chorobą jest anoreksja. Nie pomaga jednak zrozumieć, jakie są jej przyczyny ani jak można pomóc osobom nią dotkniętym. Choć zaburzeniom odżywiania poświęcono wiele badań, wciąż nie znaleziono skutecznych metod ich leczenia. A może warto spojrzeć na nie jak na pewien rodzaj uzależnienia – podobnie jak alkoholik uzależniony jest od alkoholu, tak osoby zmagające się z anoreksją uzależniają się od niejedzenia.

Lęk przed wagą

Podstawowym objawem anoreksji jest paniczny lęk przed przybraniem na wadze i otyłością. Anorektyczki dążą do jak najniższej wagi ciała i odchudzają się, choć ich indeks masy ciała (BMI) wynosi poniżej 17,5, podczas gdy wartość prawidłowa mieści się w przedziale 18,5–24,99. Jednocześnie nieustannie, obsesyjnie myślą o jedzeniu – co, gdzie, kiedy i w jakiej ilości zjedzą lub nie zjedzą? Często przy tym przygotowują posiłki dla innych osób, mają kontakt z żywnością, ale ich sukcesem jest niejedzenie.

Osoby chore na anoreksję mają zaburzony obraz własnego ciała. Odmówienie sobie każdego kęsa jest dla nich powodem do dumy i małym zwycięstwem. Czasem pozwalają sobie skosztować produktów mlecznych odtłuszczonych, warzyw lub owoców, chudego mięsa, ale zawsze w jak najmniejszych ilościach. Gdy coś zjedzą, intensywnie potem ćwiczą, by pozbyć się zbędnych kalorii. Często, by oszukać głód, piją wodę. Z czasem uczucie głodu zanika. Cierpienie nie jest dla nich sygnałem, by zatroszczyć się o siebie i swoje ciało. Przeciwnie, ból jest oznaką zwycięstwa i powodem do dumy. Najważniejsza jest walka z wrogiem, czyli jedzeniem, oraz utrata wagi, którą mogą pochwalić się innym chorym na forum internetowym.

Anorektyczki często mają tendencję do bycia perfekcjonistkami – w szkole lub w domu. W imię nieosiągalnych standardów gotowe są poświęcać siebie. Z czasem doprowadzają swój organizm do skrajnego wyniszczenia: zanika miesiączka, występują poważne zaburzenia hormonalne (i w konsekwencji bezpłodność), zaburzenia pracy układu pokarmowego, układu krwionośnego (niskie ciśnienie krwi, obniżone tętno, w osierdziu serca może gromadzić się płyn). Występuje szereg zaburzeń w układzie nerwowym: problemy z koncentracją, zawroty głowy, omdlenia. Dodatkowo pojawia się chron...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI