Jakie właściwości ma miód gryczany i miód rzepakowy?

Otwarty dostęp

Lecznicze właściwości miodu są zbawienne nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale także na przedwiośniu, gdy wiosenne przesilenie odbiera nam siły i organizm staje się podatny na krążące wirusy i bakterie. Miód jest naturalnym składnikiem odżywczym i słodzikiem, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w domowej apteczce, ale także w kosmetykach i kuchni. Jakie właściwości kryją w sobie miód gryczany i rzepakowy?

Miód gryczany

Miód gryczany to jeden z popularniejszych gatunków miodu, który gości na naszych stołach. Jest znany z wyjątkowych właściwości leczniczych, herbacianej barwy i głębokiej słodyczy. Miód gryczany posiada właściwości bakteriobójcze, a stosowany bezpośrednio na skaleczenia wspomaga szybsze gojenie ran. Jednak zanim przejdziemy do zastosowania miodu gryczanego, warto zatrzymać się, by wyjaśnić jego powstanie. Ten miód powstaje z nektaru gryki zwyczajnej i zbiera się go z uli zazwyczaj pod koniec lipca. Miód gryczany ma kolor mocnej herbaty, a ciekawostką jest, że gdy pozbawimy go dostępu do światła zmieni barwę na niemal czarną. Skład tego miodu to w 50% fruktoza i w 46% glukoza, przy czym w 100 gramach produktu znajduje się 340 kcal, więc osoby dbające o dietę powinny dozować porcje miodu z rozsądkiem. Natomiast plusem jest fakt, że w większości są to cukry proste, które charakteryzuje bardzo dobra przyswajalność, dlatego po miód gryczany mogą sięgać osoby z problemami z wątrobą czy nawet cukrzycą (pod okiem diabetologa). Jakie właściwości lecznicze ma miód gryczany? Miód gryczany zawiera rutynę, która wspomaga prawidłową budowę naczyń krwionośnych, w związku z tym polecany jest osobom zmagającym się z miażdżycą i problemami z sercem. Rutyna poprawia przyswajalność witaminy C, dzięki czemu przyspiesza procesy odnowy tkanek, gojenie się ran, uszczelnianie naczyń krwionośnych i zwalczając wolne rodniki. Według badań naukowych, regularne spożywanie miodu gryczanego sprzyja zwiększeniu poziomu hemoglobiny we krwi, co zdecydowanie wspomaga podczas rekonwalescencji i dochodzenia do siebie po przebytych chorobach. Z tego też powodu mikstury z miodem gryczanym to świetny sposób na naturalne zwiększanie odporności organizmu przed przeziębieniami i grypą, a sam miód pomaga szybciej pozbyć się kaszlu. Dobra wiadomość dla miłośników używek, takich jak kawa, herbata, nikotyna czy alkohol – miód gryczany pomaga neutralizować te substancje w naszym organizmie oraz ma bardzo dobry wpływ na wątrobę i odtruwanie. Ten miód ma również działanie przeciwnowotworowe i relaksujące – systematyczne spożywanie wpływa na polepszenie nastroju. Jeśli chcesz kupić naturalny, polski miód rzepakowy zobacz tutaj – to zresztą nie jedyny gatunek miodu, który dostaniesz w tym sklepie.

POLECAMY

Miód rzepakowy

Miód rzepakowy to bardzo ciekawy miód, który wyróżnia się na tle innych miodów kolorem (jest biały lub kremowy) oraz bardzo łagodnym smakiem. Polecany jest przede wszystkim dla osób, które mają problemy z układem trawiennym – to naturalne remedium na zgagę, wzdęcia i mdłości ze względu na zawartość magnezu, żelaza, potasu czy boru. Systematyczne spożywanie miodu rzepakowego ma pozytywny wpływ na nerki, a także na naczynia krwionośne (podobnie, jak w przypadku miodu gryczanego) ze względu na zawartość kwasu oleinowego, który redukuje zły cholesterol. Posiada dużą zawartość witaminy C, witamin z grupy B oraz związków karotenoidowych, dzięki czemu ma korzystny wpływ na skórę. Jak stosować miód rzepakowy? Podobnie jak w przypadku każdego gatunku miodu, warto codziennie zjadać 1-2 łyżeczki produktu lub rozpuszczać je w ostudzonej, lecz letniej wodzie (wrzątek i gorąca woda zabijają lecznicze właściwości miodu, pozostawiając wyłącznie wartość słodzącą). Najlepiej spożywać miód na czczo, jednak można też dodawać go do twarogu czy zjadać na kromce chleba. By cieszyć się leczniczymi właściwościami miodu, należy je przyjmować systematycznie, a po około 3 tygodniach dostrzeże się pierwsze pozytywne efekty.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI