Jak żyć w świecie pełnym rozpraszaczy? – praktyczne wskazówki jak wspomagać uwagę

Trening psychologiczny

Żyjemy w czasach, kiedy wystarczy kilka sekund, aby nawiązać kontakt z osobą będącą po drugiej stronie globu. Odpowiedź na większość nurtujących pytań możemy znaleźć z pomocą wyszukiwarki w kilka minut. Dzięki mediom społecznościowym jesteśmy w stanie podczas kolacji, w pracy czy, oglądając serial, zaktualizować wiedzę o tym, co się dzieje aktualnie u naszych przyjaciół, a nawet dalszych znajomych. Żyjemy szybko, codziennie mierząc się z wyzwaniami ze świata realnego i wirtualnego.

Świat, który walczy o naszą uwagę

Kupując przez internet spodnie, automatycznie zostaniemy zalani propozycjami butów, a także swetrów, które idealnie dopełnią stylizację. Jednocześnie otrzymujemy e-mail z pracy, powiadomienie o nowej ocenie w dzienniku elektronicznym dziecka, a także wiadomość od kolegi. Równocześnie próbujemy gotować obiad i rozwiesić czekające na nas pranie. Tego typu zautomatyzowany tryb życia niesie za sobą szereg korzyści, które ułatwiają wiele codziennych czynności. Warto jednak uświadomić sobie, że niesie za sobą również niemałe wyzwanie dla naszej uwagi, która musi poradzić sobie z ogromną ilością napływających bodźców. 

Uwaga, nadmiar informacji!

System poznawczy nie ma możliwości uporania się ze wszystkimi bodźcami, z jakimi się styka. Uwaga jest procesem poznawczym, którego zadanie polega na redukcji nadmiaru bodźców, z jakimi spotyka się na co dzień każdy z nas. Funkcją uwagi jest także selektywność, a więc umiejętność rezygnacji z określonych bodźców na rzecz innych, uznanych w danym momencie za bardziej istotne. Bez tego „filtra” nie mielibyśmy możliwości wyłowienia tego, co w danym momencie jest dla nas kluczowe. Nie da się bowiem efektywnie przetwarzać wszystkich docierających do nas informacji, bo każda zasłyszana rozmowa, mijający nas na ulicy samochód czy głośniejszy oddech kolegi z pracy uniemożliwiałby koncentrację na wykonywanym aktualnie zadaniu. Selektywność uwagi powoduje natomiast, że tego typu bodźce mogą koło nas współistnieć, nie wytrącając z tego, na czym się koncentrujemy. 
Dzięki przerzutności uwagi jesteśmy w stanie wykonywać dwie czynności jednocześnie. To tak zwane przełączanie się między zadaniami. Nie stanowi ono szczególnej trudności w odniesieniu do łączenia spaceru ze słuchaniem muzyki lub z niezobowiązującą rozmową telefoniczną. Jesteśmy także w stanie prasować podczas oglądania serialu przy zachowaniu dość wysokiego poziomu koncentracji. Sprawa komplikuje się jednak, kiedy wykonywane zadanie wymaga zaangażowania się w czytanie ważnych dokumentów przy równoczesnym przeglądaniu nap...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI