Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mózg i umysł , Praktycznie

12 marca 2018

Jak się dobrze ułożyć

0 306

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz – brzmi znane przysłowie. Rzeczywiście, na jakość naszego snu istotny wpływ mają kołdra, poduszka, pościel czy rodzaj materaca. Często to do nich dostosowujemy naszą pozycję we śnie, a ta ma wpływ na to, czy śpimy zdrowo.

Spanie na brzuchu to najgorszy z możliwych układów ciała. Nie tylko trudno wtedy oddychać, a ucisk na żołądek sprzyja cofaniu treści pokarmowej i powstawaniu refluksu, ale cierpi też kręgosłup, którego naturalne krzywizny niezdrowo się prostują.

Układanie się na wznak, zwłaszcza z głową ułożoną na wysokiej poduszce, która dociska żuchwę do klatki piersiowej, ogranicza drożność początkowego odcinka dróg oddechowych, co utrudnia przepływ powietrza i sprzyja chrapaniu wraz z dalszymi konsekwencjami. Jeśli więc już koniecznie musimy spać w ten sposób, lepiej wybrać specjalnie wyprofilowaną, płaską poduchę, która będzie stabilizowała lordozę w odcinku szyjnym kręgosłupa, a głowę odginała lekko w tył, udrażniając tym samym drogi oddechowe. Osoby preferujące spanie na plecach powinny wybierać twardsze materace, dobrane odpowiednio do masy ciała – tak, by każdy odcinek kręgosłupa zyskiwał właściwe podparcie, ale też nie zapadał się.

Najkorzystniej jest układać się do snu w pozycji bocznej. Wtedy poduszka może być nieco wyższa, a materac bardziej miękki, tak by gwarantował wygodne podparcie pleców, a jednocześnie nie uciskał barków i bioder. Spanie na prawym boku zmniejsza ryzyko cofania treści pokarmowej z żołądka u osób chorujących na refluks żołądkowo-przełykowy. Odruch kaszlowy w chorobach zatok,...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy