Jak sen wpływa na rozwój dziecka?

Zdrowie i choroby

Sen to najlepsze lekarstwo - słyszymy to niejednokrotnie, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak istotna w rzeczywistości jest kondycja naszego snu. Jego długość i jakość mają ogromny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne - szczególnie w przypadku dzieci, bo właśnie sen wpływa na ich emocjonalną przyszłość.

Kiedy zastanowimy się nad tym, jak na nasze samopoczucie i emocje wpływa brak snu, albo jego niedopasowana do naszych potrzeb ilość, w pierwszej kolejności wymieniamy nastroje takie jak: zrzędliwość, humorzastość, rozdrażnienie i wybuchowość. To faktycznie trafne określenia naszego nastawienia do życia po nieprzespanej nocy - albo kilku nocach będących konsekwencją bezsenności. Dla dorosłego człowieka problemy ze snem wpływają niekorzystnie głównie na codzienne funkcjonowanie - w pracy lub w domu. W dziecięcym organizmie brak odpowiedniej ilości snu sieje dużo większe spustoszenie. Nie chodzi tylko o trudności z koncentracją, drażliwość, niecierpliwość.

POLECAMY

Candice Alfalo, psycholog kliniczny i profesor na Uniwersytecie w Houston jest zdania, że dzieci, które doświadczają na co dzień zdezorganizowania sennego - kładą się o różnych porach, nie dosypiają etc., są znacznie bardziej podatne na rozwój stanów depresyjnych i zaburzeń lękowych w późniejszym wieku. Badania sfinansowane przez stypendium NIH’s National Institute of Mental Helath ukierunkowane zostały na znalezienie konkretnych działań związanych ze snem, które w przyszłości mogą determinować ryzyko...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI