Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

30 sierpnia 2016

Jak radzić sobie z porażkami?

0 1103

Istnieje grupa ludzi na tyle odpornych psychicznie, że niepowodzenia nie stanowią dla nich problemu. Dowiedz się, jakie mają sposoby na to, by radzić sobie z przeciwnościami losu.

Dla większości ludzi wszelkie porażki są niczym innym, jak przeszkodą na drodze do sukcesu. Jednak ci, którzy odznaczają się większą niż przeciętna odpornością na niezaplanowane zdarzenia, potrafią porażkę przekuć w okazję do pracy nad sobą i umiejętnościami. Mowa o ludziach silnych psychicznie, którzy zamiast zastanawiać się nad problemem - rozwiązują go i nie pozwalają, by ich samopoczuciem rządziły porażki.

Psychoterapeutka i autorka książki „Czego nie robią ludzie silni psychicznie” - Amy Morin jest zdania, że takiej siły można się stopniowo uczyć naśladując ich sposoby na pokonywanie trudności. Oto kilka przykładów zachowań, które pomogą ci dołączyć do grona tych pewnych siebie szczęśliwców.

POLECAMY

1. Traktują porażki z dystansem
Silni psychicznie ludzie nie mają w zwyczaju tracić głowy, kiedy coś zaczyna iść nie po ich myśli. Nie marnują siły na przewidywanie co i kiedy na pewno się zawali - raczej zachowują dystans, co pozwala im radzić sobie z emocjami i regulować wszystkie destrukcyjne myśli. W ten sposób mogą dalej pracować produktywnie, bez względu na to, co spotyka ich po drodze.

O tym, jak na niektóre rzeczy spoglądać z dystansem przeczytasz tutaj.

2. Są dla siebie dobrzy
Zamiast karcić się za to, że nie zdołaliśmy czegoś osiągnąć przy pierwszym podejściu - lepiej jest okazać sobie trochę współczucia - tak jak robimy to w stosunku do swoich bliskich. Potrafimy pocieszać innych, ale siebie już nie, a silni psychicznie ludzie właśnie to praktykują. Podnoszą się na duchu tak, jak robią to w stosunku do przyjaciół - używają miłych słów i zachęcają się, by zacząć od nowa.

3. Praktykują wdzięczność
Ludzi silnych psychicznie porażki nie zasmucają - traktują je, jako okazję do sprawdzenia swoich sił. Pozytywne myślenie i przygotowanie na porażkę już na starcie utrzymuje ich w dobrym nastroju i zachęca do podjęcia kolejnej próby, gdy coś pójdzie niezgodnie z planem.

O tym, jak być wdzięcznym nie tylko w dobrych, ale i złych chwilach przeczytasz tutaj.

4. Akceptują swoją bezbronność
Ludzie odporni na porażki często wykorzys...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy