Jak przetrwać grypę? Poradnik

Materiały PR

Sezon epidemiczny w pełni, a więc wiele osób może się spodziewać infekcji – bardzo często będzie to zakażenie wirusem grypy. Ponieważ choroba ta przenosi się drogą kropelkową, bardzo trudno uniknąć zarażenia się od któregoś z domowników czy współpracowników. Co zrobić, by przetrwać chorobę w jak najlepszym stanie? W artykule przedstawiamy kilka sprawdzonych porad.

Jak rozpoznać grypę?

Grypa jest chorobą sezonową, w Polsce rozpoznawaną na największą skalę w okresie jesienno-zimowym. Wywołuje ją wirus grypy. Nieleczona, może prowadzić do poważnych powikłań, w tym do nadkażenia bakteriami, które może skutkować zapaleniem płuc i oskrzeli, zapaleniem mięśnia sercowego, a nawet śmiercią.

POLECAMY

Choć grypa może dawać objawy podobne do przeziębienia, istnieją sposoby na odróżnienie jej od innych chorób. Przede wszystkim należy wiedzieć, że symptomy grypy zazwyczaj pojawiają się nagle i od razu są bardzo nasilone. Po drugie warto się im przyjrzeć, ponieważ niektóre z nich są charakterystyczne.

Często występującymi objawami grypy są wysoka gorączka i dreszcze. Dodatkowo występują bóle mięśniowe i kostno-stawowe, które przy przeziębieniu są znacznie rzadziej spotykane. Innymi typowymi symptomami tej choroby są bóle głowy oraz ogólne zmęczenie organizmu, które bywa bardzo silne. Kaszel występujący przy grypie często staje się coraz bardziej mokry, w miarę jak z rozwojem infekcji w płucach przybywa zalegającej wydzieliny. Z kolei nieżyt nosa jest zwykle umiarkowany, a ból gardła występuje rzadziej niż przy przeziębieniu. Grypa u dzieci może się wiązać z biegunką.

Jak przetrwać grypę?

Objawy grypy są uciążliwe, a sama choroba, jeśli jest nieleczona, może prowadzić do poważnych powikłań. Z tego powodu, jeżeli podejrzewasz u siebie grypę, najlepiej jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, aby otrzymać diagnozę i plan terapii. Oprócz tego możesz zadbać o poprawę swojego samopoczucia samodzielnie w domu. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych porad.

Rada 1. Odpoczywaj

Jeżeli dopadła Cię grypa i zastanawiasz się, czy cały okres trwania choroby musisz spędzić w łóżku, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Chorując, nie musisz całkowicie wyłączać się z życia, jednak wskazane jest jego maksymalne spowolnienie.

Nie żałuj czasu na sen – najlepiej wyłącz budzik i pozwól, by Twój organizm budził się po tylu godzinach, ilu potrzebuje. W ciągu dnia również nie podejmuj wyczerpujących aktywności. Staraj się raczej wsłuchać w potrzeby swojego ciała i dostarczać mu wszystkiego, co jest mu potrzebne do szybkiego powrotu do sprawności.

Rada 2. Zdrowo się odżywiaj

Zarówno tę, jak i poprzednią radę, warto włączyć do swojej codzienności nie tylko w czasie walki z grypą. Zdrowy sen i zbilansowana dieta pomagają uniknąć zachorowania, ponieważ wzmacniają organizm i budują jego odporność. W czasie infekcji dbaj zwłaszcza o podaż do organizmu witamin i minerałów, takich jak witaminy C, D, E oraz selen. Są one szczególnie istotne dla wsparcia układu immunologicznego.

Rada 3. Pij wodę

Optymalne nawadnianie organizmu jest bardzo ważne na co dzień. Staje się natomiast krytycznie ważne w czasie zachorowania, zwłaszcza w przypadkach, gdy jednymi z objawów grypy są gorączka i/lub biegunka. Mogą one szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu, a to z pewnością nie przyspieszy Twojego powrotu do zdrowia. Dlatego w okresie, w którym walczysz z infekcją, zadbaj o regularne wypijanie niewielkich ilości płynów, takich jak woda, naturalne buliony czy napary ziołowe.

Rada 4. Dezynfekuj

Chodzi tu zarówno o częste mycie własnych dłoni, jak i o odkażanie elementów swojego otoczenia. Aby zminimalizować ilość chorobotwórczych drobnoustrojów, kilka razy dziennie wietrz pomieszczenia, w których przebywasz najczęściej. Dezynfekuj również blaty stołowe i inne powierzchnie, których dotykasz. Oprócz tego zadbaj o swoje drogi oddechowe, stosując nawilżacze powietrza.

Rada 5. Unikaj innych ludzi

Grypa jest chorobą zakaźną. Przenosi się z osoby na osobę w dość łatwy sposób, bo drogą kropelkową. Podobnie wiele innych infekcji sezonowych. Co gorsza, zarażamy się zazwyczaj, zanim jeszcze odczujemy pierwsze objawy, gdyż w przypadku grypy okres inkubacji może trwać nawet 72 godziny. Dlatego też w okresach epidemicznych warto szczególnie dbać o higienę, a w momentach osłabienia unikać kontaktu z innymi ludźmi, aby zredukować ryzyko transmisji wirusa i ewentualnych nadkażeń.


To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI