Dołącz do czytelników
Brak wyników

Praca i pieniądze , Praktycznie

15 marca 2016

Praca z pasją, czy to możliwe?

79

Zmiana pracy to poważna decyzja. Aby ją podjąć, należy uwzględnić wszystkie „za i przeciw”, a także zastanowić się, dlaczego decydujemy się w ogóle na taki krok.

Amerykański psycholog, Abraham Maslow mawiał: „Najpiękniejsza rzecz, najcudowniejszy los, jaki może spotkać człowieka, to móc zarabiać na życie, robiąc to, co się kocha". Jak zatem dokonać zmian w życiu, aby zacząć realizować swoje pasje i marzenia?

POLECAMY

Czy chęć zmiany pracy to kwestia złej atmosfery w firmie, chęć lepszych zarobków, potrzeba rozwoju? A może zupełnie coś innego? Może doszliśmy do wniosku, że nasza pasja jest najważniejsza i postanowiliśmy doprowadzić do rewolucji w naszym życiu zawodowym, żeby móc spełnić marzenia?

Randstad Award to największe na świecie badania wizerunku pracodawców. Z badań przeprowadzonych w 2015 roku wynika, że wśród czynników, które decydowały o zmianie pracodawcy, ponad połowa (54 proc.) respondentów wskazała zbyt niskie wynagrodzenie, ale też aż 38 proc. brak możliwości rozwoju kariery, a co czwarty badany brak uznania i nagród. Pozostając w pracy, która nie przynosi nam satysfakcji, czujemy się zobowiązani do wykonywania czynności, które wcale nie dostarczają radości, dlatego tak często z naszych ust pada słowo „muszę". Muszę pracować, bo mam kredyt, muszę zarabiać, żeby opłacić studia dzieciom etc. Jak często wypowiadamy te zdania? Żyjemy w ciągłym przymusie, czujemy się coraz bardziej nieszczęśliwi i przez to szybko się wypalamy. A przecież możemy zmienić nasze myślenie i zacząć podejmować decyzje, które sprawią, że będziemy realizować własne pasje.

W przypadku, gdy określiliśmy już branżę, w której się realizujemy i zmieniamy tylko miejsce zatrudnienia, to znacznie łatwiej dokonać nam takiego “przeniesienia”, ponieważ niewiele nas ono kosztuje. Mamy określone kompetencje, więc trafiając do firmy o podobnym profilu jak poprzednia, mniej ryzykujemy, nasza zmiana jest bardziej bezpieczna, a my czujemy się pewniej, bo nasze umiejętności i doświadczenie są wystarczające do wykonywania określonych obowiązków. Co jednak w sytuacji, gdy pragniemy radykalnie zmienić branżę i chociaż pracujemy w korporacji na wysokim stanowisku, marzy nam się np. prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego bądź otwarcie własnej galerii sztuki?

Na wszystko potrzeba czasu

Jak wynika z badania Barometr Pracownika 2015 przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie firmy Edenred, blisko 60 procent pracowników w Polsce jest niezadowolonych ze swojej pracy, a jednak niewiele z nich decyduje się na zmianę. Jak zatem spowodować, aby praca nie kojarzyła nam się tylko z przykrym obowiązkiem?
Żeby cel w postaci radykalnej zmiany branży okazał się realny do osiągnięcia, konieczne jest przede wszystkim zadanie sobie pytania, czy wystarczy nam cierpliwości i motywacji, by zacząć do niego dążyć. W sytuacji, gdy zupełnie odchodzimy od naszych dotychczasowych obowiązków zawodowych, powinniśmy mieć świadomość, że zmiana nie dokona się z dnia na dzień, może być bardzo żmudna i czasochłonna. Czasem, aby wprowadzić ją w życie, będziemy potrzebowali nawet kliku lat. Tylko cierpliwość, determinacja i wiara w sukces efektu końcowego pozwoli nam nie poddawać się na żadnym etapie przemian. Cierpliwość i determinację w dążeniu do upragnionego celu podkreśla autorka licznych publikacji, specjalistka od zmiany pracy na bardziej satysfakcjonującą, Petra Begemann w książce „Zmiana Pracy. Jak Wykorzystać Szanse i Uniknąć Błędów".

Pisze tam m.in. o tym, kiedy powinniśmy zdecydować się na zmianę pracy i jak bezboleśnie rozstać się z poprzednią. Pomaga osobom przejść przez tę trudną ścieżkę w taki sposób, aby wykonywać wreszcie pracę marzeń.
Anita Michalska, coach i trener rozwoju umiejętności osobistych i społecznych, również coraz częściej pracuje z osobami, które zdecydowały się na przebranżowienie. W trakcie współpracy z klientami, którzy zdecydowali się na zmianę swojej ścieżki zawodowej, staram się być dla nich katalizatorem zmiany.

Z jednej strony jestem dla nich wsparciem i ułatwiam im pokonanie tej niełatwej drogi. Z drugiej staram się ich mobilizować do podejmowania trudnych decyzji, porzucić dotychczasową strefę komfortu i zachęcić do podejmowania się nowych wyzwań. Jednym z klientów, z jakim miała okazję współpracować Anita Michalska, był manager z dużej firmy. Nie chciał on już dłużej pracować w miejscu, w którym wyższa kadra managerska nie szanowała pracowników. Postanowił pozostać w branży, ale zmienił firmę – na taką, która podzielała jego wartości jasnego wyznaczania zadań i wzajemnego poszanowania. Innym przykładem jest specjalistka, która była niezadowolona ze swoich zarobków i braku możliwości rozwoju.

W skutek podjętych przez nią działań, zdecydowała przeprowadzić się do Chin. Rozpoczęła tam studia i znalazła satysfakcjonującą pracę. Innym przykładem może być specjalista z firmy transportowej, który nie chciał już dłużej pracować na...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy