Praca z pasją, czy to możliwe?

Praca i pieniądze Praktycznie

Zmiana pracy to poważna decyzja. Aby ją podjąć, należy uwzględnić wszystkie „za i przeciw”, a także zastanowić się, dlaczego decydujemy się w ogóle na taki krok.

Amerykański psycholog, Abraham Maslow mawiał: „Najpiękniejsza rzecz, najcudowniejszy los, jaki może spotkać człowieka, to móc zarabiać na życie, robiąc to, co się kocha". Jak zatem dokonać zmian w życiu, aby zacząć realizować swoje pasje i marzenia?

POLECAMY

Czy chęć zmiany pracy to kwestia złej atmosfery w firmie, chęć lepszych zarobków, potrzeba rozwoju? A może zupełnie coś innego? Może doszliśmy do wniosku, że nasza pasja jest najważniejsza i postanowiliśmy doprowadzić do rewolucji w naszym życiu zawodowym, żeby móc spełnić marzenia?

Randstad Award to największe na świecie badania wizerunku pracodawców. Z badań przeprowadzonych w 2015 roku wynika, że wśród czynników, które decydowały o zmianie pracodawcy, ponad połowa (54 proc.) respondentów wskazała zbyt niskie wynagrodzenie, ale też aż 38 proc. brak możliwości rozwoju kariery, a co czwarty badany brak uznania i nagród. Pozostając w pracy, która nie przynosi nam satysfakcji, czujemy się zobowiązani do wykonywania czynności, które wcale nie dostarczają radości, dlatego tak często z naszych ust pada słowo „muszę". Muszę pracować, bo mam kredyt, muszę zarabiać, żeby opłacić studia dzieciom etc. Jak często wypowiadamy te zdania? Żyjemy w ciągłym przymusie, czujemy się coraz bardziej nieszczęśliwi i przez to szybko się wypalamy. A przecież możemy zmienić nasze myślenie i zacząć podejmować decyzje, które sprawią, że będziemy realizować własne pasje.

W przypadku, gdy określiliśmy już branżę, w której się realizujemy i zmieniamy tylko miejsce zatrudnienia, to znacznie łatwiej dokonać nam takiego “przeniesienia”, ponieważ niewiele nas ono kosztuje. Mamy określone kompetencje, więc trafiając do firmy o podobnym profilu jak poprzednia, mniej ryzykujemy, nasza zmiana jest bardziej bezpieczna, a my czujemy się pewniej, bo nasze umiejętności i doświadczenie są wystarczające do wykonywania określonych obowiązków. Co jednak w sytuacji, gdy pragniemy radykalnie zmienić branżę i chociaż pracujemy w korporacji na wysokim stanowisku, marzy nam się np. prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego bądź otwarcie własnej galerii sztuki?

Na wszystko potrzeba czasu

Jak wynika z badania Barometr Pracownika 2015 przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie firmy Edenred, blisko 60 procent pracowników w Polsce jest niezadowolonych ze swojej pracy, a jednak niewiele z nich decyduje się na zmianę. Ja...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI