Jak odczytać umysły uczniów
Radosław J. Utnik Psychologia w szkole 1/2006
Czy zawsze uczymy tak, aby nauczyć? Pytanie dosyć obrazoburcze: przecież my – nauczyciele umiemy nauczać, mamy dyplom wyższej uczelni, czasami nawet niejeden. To uczniowie nie chcą się uczyć. Zapytam więc dalej: dlaczego część uczniów ma lepsze stopnie z fizyki, a część z angielskiego? Odpowiedź, podbudowana nawet różnorodnymi teoriami i badaniami naukowymi (WAIS, APIS, testy uzdolnień szkolnych) – może wskazywać na to, że pewni uczniowie są lepiej uzdolnieni w zakresie myślenia abstrakcyjnego, a inni mają wyższe zdolności językowe. Dlaczego w takim razie zdarzają się sytuacje, gdy po zmianie nauczyciela przedmiotu niektórzy – dotychczas słabi – uczniowie zaczynają otrzymywać lepsze oceny, zaś część uczniów ocenianych wyżej przechodzi do „drugiego szeregu”?
Oceny szkolne, niekiedy nazywane „wynikami nauczania”, nie zawsze stanowią tego nauczania odzwierciedlenie. Częściej są wypadkową
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówRadosław J. Utnik
kończy psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Jest nauczycielem podstaw przedsiębiorczości w LXXXV Liceum Ogólnokształcącym przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 2 „Kąt” w Warszawie, uczy języka angielskiego w warszawskich szkołach językowych. Ma dyplom ukończenia studiów MBA na Thames Valley University w Londynie, studiował podyplomowo na Monash University w Australii.