Jak można inaczej? myśleć, działać, planować, żyć

Polecane artykuły

Co powiesz na to, że „mądrość w dzisiejszych czasach to proaktywna akceptacja różnorodności, zmian oraz świadome skupienie uwagi na tym co dla Ciebie najważniejsze i na co masz wpływ”?

Pewnie pamiętasz czasy, gdy były tylko taxówki, a dzisiaj korzystasz również z firm przewozowych jak Uber czy  Bolt. Kiedyś encyklopedia Britanica była wielotomowym zbiorem książek na półce, a dzisiaj korzystamy  z internetowej formy encyklopedii w postaci Wikipedii. Zamiast hoteli używamy mieszkań prywatnych na całym świecie, a zamiast kaset video korzystamy z abonamentu do platform posiadających filmy.
Dysrupcja to zaburzenie dotychczasowej koncepcji lub stworzenie nowej innowacyjnej koncepcji działania. Proces, w którym nawet mała firma o ograniczonych zasobach  jest w stanie z powodzeniem konkurować z liderami branży, a nawet przejąć rynek.  Obserwując rynek widać, że to przyspiesza, gdy firmy z branży SI (sztuczna inteligencja) produkujące chatboty chcą zastąpić funkcjonujący z powodzeniem Google.  Co więcej przenika do naszego życia prywatnego, sposobu tworzenia relacji, spędzania czasu w rodzinie i zaspokajania ważnych potrzeb człowieka. Żyjemy w chaosie, nadmiarze informacji, nieprzewidywalnych i zaplanowanych zmianach, a  wszystko to razem powoduje niepokój, które w tle zużywa naszą energię i radość życia. A co jeśli można inaczej?

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Jak sobie poradzić w czasach niepewności, różnych zagrożeń i wielu wyborów?

Jak skupić uwagę na tym co Cię wspiera, daje moc i motywacje do działania? Jak zauważyć „szklankę do połowy pełną”?

Energia idzie za uwagą. Można zacząć od myśli, że „każdą szklankę można napełnić na nowo”, lepszym i wymarzonym, a w tym pomoże sposób myślenia otwarty na różne rozwiązania, myślenie scenariuszowe, myślenie pytaniami i skupienie uwagi na tym czym chcesz, bo wtedy Twoja podświadomość poprzez decyzje i wybory poprowadzi Cię dokładnie w tym kierunku.

NA CZYM SKUPIASZ SWOJĄ UWAGĘ?

Czy na tym czego chcesz? Czy na tym czego nie chcesz, obawiasz się i lękasz?

„Spędziłem większość życia, martwiąc się o rzeczy, które nigdy się nie wydarzyły” Mark Twain

Wyobraź sobie, że do bliskiej Ci osoby przed operacją, może przyjść z informacją albo

 • Lekarz Jan Pozytywny, który mówi:„ Nasz zespół ma ogromne doświadczenie w robieniu tych operacji, a 90% osób w pełni wraca do zdrowia”, albo
 • Lekarz Jan Negatywny, który mówi: „Nasz zespół ma ogromne doświadczenie w robieniu tych operacji, chce jednak uprzedzić, że 10% osób ma ciężkie nieodwracalne powikłania”
   

Jeden i drugi mówi prawdę, a którego z nich wysłałbyś do bliskiej Ci osoby z informacją?

Rozsądnie byłoby zdać się na konstruktywne wolne myślenie, rozważając różne scenariusze, ale nasz umysł pełen jest automatyzmów, reakcji obronnych i złudzeń, prowadząc do różnych pułapek myślenia, które w swojej książce opisał psycholog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii  Daniel Kahneman. Na większość decyzji ma wpływ to co mamy zapisane w podświadomości, choć wydaje nam się, że to świadoma decyzja. Niechęć do strat motywuje nas bardziej niż chęć zysku, a ograniczające przekonania i podświadomy auto sabotaż są częstą przyczyną frustracji, porażki i nie osiągania upragnionych celów i marzeń.

UMYSŁ I CIAŁO TO NACZYNIA POŁĄCZONE

Myśl generuje reakcje biochemiczne w mózgu, które wpływają na to jak się czujesz. Od tego na czym skupiasz swoją uwagę, zależy więc to: jak się dzisiaj czujesz ze sobą, otaczającym Cię światem, w jakim miejscu jesteś i dokąd dojdziesz w przyszłości, bo słyszy to Twoja podświadomość, która na tej podstawie podejmuje decyzje. Myśl i uczucie jest początkiem wszelkiego sukcesu, bogactwa, wielkich odkryć, wellbingu i szczęścia, które jest stanem umysłu, niezależnym od posiadania. 

„Nieważne, kim się urodziłeś, ważne, kim chcesz zostać”                                       Brian Tracy

Umiejętność zmiany perspektywy i nieracjonalnych myśli, skupienie na celu, świadomość mocnych stron i wyzwań, rozprawienie się z przeszłością oraz myślenie pytaniami to metody, które przybliżą Cię do poprawy jakości życia oraz osiągania swoich celów i marzeń.

„Myśl jest pierwotnym źródłem wszelkiego bogactwa, wszelkiego sukcesu, materialnego zysku, wszystkich wielkich odkryć i wynalazków oraz wszystkich osiągnięć.”              Claude M. Bristol

Jeśli czytasz to zdanie, to znaczy, że jesteś świadomy, że to od Ciebie zależy, jak przeżyjesz swoje życie. Czy będzie to droga, którą przejdziesz z uśmiechem na twarzy, pełny wdzięczności za każdą lekcję, której doświadczasz i za to, czego nauczysz się o sobie i o świecie, będziesz brał sprawy w swoje ręce? Czy znajdziesz winnego i skupisz się na tym, jakie kolejne przeszkody na niej spotykasz i jaki ten świat jest dla Ciebie niedobry? To od Ciebie zależy, na czym skoncentrujesz swoją uwagę. Tylko Ty sam możesz uzyskać wolność i poczucie kierowania własnym życiem.

Zbadano, o czym myślą ludzie sukcesu przez większość dnia i okazuje się, że myślą o tym, czego chcą i jak to osiągnąć. Natomiast Ci, którzy sukcesów nie odnoszą, zazwyczaj myślą o tym, czego nie chcą w swoim życiu i kogo za to obwinić. Nasze myśli są kreatywne i tworzą naszą przyszłość.

Przerwij na chwilę czytanie i rozejrzyj się wokół, spójrz na rzeczy, które Cię otaczają. Każda z tych rzeczy pierwotnie była czyjąś myślą, a dopiero potem powstała jako materia, którą widzisz i możesz dotknąć.

CZY WIESZ, ŻE:

 • myślenie o rzeczach negatywnych zabiera Ci ten sam czas, który mógłbyś poświęcić na myślenie o rzeczach pozytywnych?
 • myślenie o tym, czego nie chcesz, zabiera Ci ten sam czas, który możesz poświęcić na myślenie o tym, czego chcesz?
   

Pieniądze możesz odrobić, a straconego czasu nie odzyskasz. Skoro tak, to zarządzaj swoją uwagą i myślami świadomie, skupiaj uwagę na tym, czego pragniesz.

Proces nabywania umiejętności zaczyna się w momencie, kiedy wiesz, że nie masz pewnej kompetencji i chcesz ją nabyć. Pierwszą fazą tego procesu jest nieświadoma niekompetencja, a drugą – świadoma niekompetencja.

ĆWICZENIE Proponuję Ci ćwiczenie, które przybliży Cię do nabycia kompetencji zarządzania swoimi myślami. Zacznij więc od uświadomienia sobie, gdzie jesteś. Ustaw budzik co dwie godziny, parzyste lub nieparzyste – jak wolisz, tak jak Ci bardziej pasuje do rytmu Twojego dnia. W momencie, gdy zadzwoni budzik, zwróć uwagę na to:

 • O czym teraz myślisz?
   

Człowiek śpi mniej więcej osiem godzin, co oznacza, że funkcjonuje przez 16 godzin, więc robiąc notatki co dwie godziny, wykona osiem zapisów. Zanotuj w przygotowanym miejscu na następnej stronie myśli z pierwszych ośmiu zapisów pierwszego dnia, a na kolejne dni przygotuj sobie notes, w którym będziesz zapisywać swoje myśli. Od Ciebie zależy, jak długo będziesz kontynuować to ćwiczenie – sugeruję, by poświęcić na to przynajmniej dwa tygodnie. Po pierwszym tygodniu przejrzyj zapisy z każdego dnia i przy każdej pozytywnej myśli zaznacz „+” lub zakreśl ją zielonym flamastrem, a przy każdej negatywnej myśli zaznacz „–” lub zakreśl ją innym kolorem. Policz, ile jest pozytywnych, a ile negatywnych myśli.

Czy zauważyłeś jakieś prawidłowości, gdy patrzysz na porę dnia lub dzień tygodnia (pracujący dzień czy weekend)? Gdy przebywasz w jakimś konkretnym miejscu? Gdy spędzasz czas z jakąś określoną osobą? Czy coś się powtarza? Jakie masz refleksje, po przeczytaniu zapisanych myśli z całego tygodnia? Wyciągnij wnioski i podejmij decyzje, co dalej chcesz z tym zrobić. ?

Podczas rozwoju kompetencji, kiedy jesteś już świadomy niekompetencji, z jednej strony pojawia się motywacja w związku z nowymi możliwościami i zmianą na lepsze, a z drugiej – zniecierpliwienie ze względu na uświadomienie sobie, jak dużo jeszcze jest do nauczenia się. Systematyczne zapisywanie, refleksje i wyciąganie wniosków są najlepszym narzędziem na tym etapie.

Następnym krokiem w zarządzaniu myślami, gdy przychodzi Ci do głowy to, czego nie chcesz, jest pytanie:

 • W jaki sposób myślenie o tym przybliża mnie do tego, czego pragnę?
   

Może się okazać, że to myśl o ograniczeniach lub lęki, które tworzą w myślach sytuacje przeszkadzające realizacji tego, czego pragniesz. Świadomie je zauważ, jak w zarządzaniu projektami zastanów się nad różnymi wariantami wyjścia z tych sytuacji, przygotuj plan awaryjny, co wtedy zrobisz i świadomie wróć myślami do tego, czego pragniesz. Skupiaj na tym swoją uwagę.  Zadawaj sobie kolejne pytania:

 • Co jeszcze mógłbym zrobić, żeby to osiągnąć?
 • Kto może mi w tym pomóc?
 • Od czego zacząć?
 • Kiedy zacznę?
   

Powyższe ćwiczenia pokazały, że mówimy do siebie. Czy zastanawiałeś się nad tym: kto tego słucha? Kto słucha tego, co mówimy do siebie? Odpowiedź na to pytanie wyjaśnia, dlaczego tak ważne jest zarządzanie myślami i po co się nim zajmować. A brzmi ona: tego, co mówimy do siebie, słucha nasza podświadomość i wierzy w to, co słyszy. Na tej podstawie podejmuje decyzje, a Ty widzisz je w postaci rezultatów, jakie osiągasz.
Jeśli zmienisz to, co do siebie mówisz
na wypowiedzi pełne wiary w sukces, że potrafisz, możesz i chcesz – to zmieni się to, co w swoim życiu osiągasz.

Pierwszy krok – to wiedzieć, czego chcesz, a drugi – to skupienie i koncentracja na działaniach, które Cię do tego doprowadzą. W poszerzeniu świadomości i umiejętności radzenia sobie z decyzjami, komunikowania się tak, by być zrozumianym, dobierania właściwych osób do projektów pomogą Ci wyniki badań osobowości, bo dowiesz się, jakie masz ukryte talenty, predyspozycje i mocne strony. Znajdziesz odpowiedź na pytanie:
jak to wykorzystać by czuć flow i realizować z lekkością to co przed Tobą w życiu?: https://www.annaskoczylas.com/test-talent-dynamics/

“Każdy rodzi się geniuszem, ale jeśli oceniasz rybę po jej zdolności wspinania się na drzewo, to spędzisz całe życie wierząc, że jest głupia.”                                                       Albert Einstein

SKUPIAJ SIĘ NA TYM, NA CO MASZ WPŁYW

Przekonanie o tym, na co mamy wpływ, a na co nie, bierze się z przekonań i umiejscowienia poczucia kontroli. Umiejscowienie wewnątrz to poczucie, które mówi: całkowicie panuję nad swoją przyszłością, a na zewnątrz: moja przyszłość zależy od losu, więc co ma być, to będzie. Nasz sposób myślenia bierze się ze zdarzeń, których doświadczamy, genetyki, osobowości, środowiska, w którym żyjemy, środków masowego przekazu, kontaktów z rodziną i przyjaciółmi. Nie mamy na nie wpływu, natomiast w 100% pewne jest, że wpływ mamy na siebie: swój sposób myślenia o danym wydarzeniu, emocjach, jakie odczuwamy i zachowanie, jakie w związku z tym prezentujemy.

Często jednak chcemy panować nad wszystkim. Czy to może dotyczyć Ciebie? Chcesz kontrolować wszystko i wszystkich? Poznasz to po tym, że:

 • zamiast zlecić jakieś zadanie swoim pracownikom, zaufać żonie, mężowi czy dziecku, że załatwi to dobrze, podwijasz rękawy i robisz je sam
 • nie prosisz o pomoc, nawet gdy widzisz, że brakuje Ci kompetencji lub siły do wykonania tego zadania
 • praca w zespole Cię męczy, bo nie wierzysz w kompetencje innych jego członków i w to, że wykonają zadanie tak dobrze jak Ty.
   

Trudno się z tym pogodzić, bo wydaje się nam, że jak będziemy wszystko kontrolować i wszystkim zarządzać, to nic nas nie zaskoczy. Ale efekt jest zazwyczaj odwrotny: kontrolowane dziecko się zbuntuje, potajemnie z kolegami przekroczy nasz zakaz, a zbyt często sprawdzany pracownik z pewnością nie będzie brał odpowiedzialności za wykonaną pracę, postąpi tak, jak mu każesz, ale jeśli coś nie wyjdzie, to powie, że masz, czego chciałeś. Na dodatek, jeśli jest osobą proaktywną, zacznie się rozglądać za nową pracą, w której będzie miał więcej swobody w sposobie wykonania zadań i wtedy weźmie za nie odpowiedzialność. Kontrolowanie zmniejsza co prawda chwilowo Twoje napięcie psychiczne, ale zabija zaufanie, które jest fundamentem budowania relacji w życiu prywatnym i zawodowym oraz współpracujących zespołów. Dodatkowo, gdy próby przejęcia całkowitej kontroli są nieskuteczne, lęk wzrasta, czujesz się za to bezpośrednio odpowiedzialny i spada poczucie własnej wartości. Kontrolowanie i myślenie o rzeczach, na które nie masz wpływu, zabiera Twój czas i energię psychiczną, która przydałaby się do zaplanowania tego, na co masz wpływ.

„I zawsze pamiętaj, że jesteś kimś wyjątkowym. Jedyne, co musisz zrobić, to pozwolić innym zobaczyć, że taki jesteś.”                                                                                   Milton Ericson

MINI TRENING :

Zmień swój umysł we wspierającego przyjaciela, gdy dopadnie Cię męcząca myśl odpowiedz na 5 pytań racjonalnego myślenia:

 1. Czy ta myśl jest oparta na oczywistych faktach? (TAK/NIE)
 2. Czy ta myśl chroni Twoje życie lub zdrowie? (TAK/NIE)
 3. Czy ta myśl, pomaga Ci osiągnąć bliższe lub dalsze cele? (TAK/NIE)
 4. Czy ta myśl, pomaga unikać lub rozwiązywać niepożądane konflikty? (TAK/NIE)
 5. Czy ta myśl, pomaga Ci czuć się tak, jak chcesz się czuć? (TAK/NIE)
   

„Podobnie jak ćwiczysz ciało, ćwicz swój sposób myślenia. W obu przypadkach budujesz mięśnie, które będą Cię wspierać w realizacji marzeń, w życiu prywatnym i zawodowym.” Anna Skoczylas

Interpretacja odpowiedzi:

*Zdrowa, wspierająca Cię myśl odpowiada co najmniej na 3 pytania twierdząco. Jeśli 3 razy odpowiesz NIE to ta myśl nie jest dla Ciebie wspierająca, jest nieracjonalna i warto ją zmienić.

W trosce o siebie czasem trzeba

* odejść z jakiegoś miejsca

*zrezygnować z niektórych relacji

* zamknąć jedne drzwi aby otworzyć nowe, za którymi czeka spełnienie,

ażeby żyć bezpiecznie i szczęśliwie.

Proste i jednocześnie trudne. Proces, w którym trzeba wyjść ze strefy komfortu, doświadczyć strefy lęku i strachu, która jest za nią, bo wchodzimy w nowe i nieznane. Nawet gdy podążamy w kierunku lepszego. Warto wytrwać, bo kolejną strefą jest strefa rozwoju i nowego lepszego życia: w lepszym miejscu czy lepszej relacji. Po czasie znajdziesz odpowiedź na pytanie:

Co jest DOBREGO w tym, czego jeszcze nie widzę?

https://www.annaskoczylas.com/produkt/ksiazka-co-jest-dobrego/

Jeśli doświadczyłeś lub planujesz zmiany zapraszam w podróż z miejsca A, w którym jesteś, do miejsca B, którego pragniesz zawodowo lub prywatnie. Chcesz nabyć umiejętności:

 • podejmowania decyzji przynoszących rezultaty,
 • skutecznego komunikowania swoich potrzeb na co dzień w związkach, rodzinie i zespołach,
 • radzenia sobie z emocjami w trudnych sytuacjach, po zmianie lub rozstaniu oraz na co dzień
 • budowania relacji dających spełnienie,
 • wykorzystywania świadomości swoich mocnych stron i wyzwań wynikających z osobowości (testy osobowości), doświadczeń i programów mentalnych,
 • zarządzania własnymi myślami, żeby były wspierające,
 • zarzadzanie sobą w czasie by mieć harmonie ciała i umysłu w życiu prywatnym i zawodowym
   

Zapraszam na Trening Mentalny, Coaching ICF, Mentoring biznesowy, Warsztaty Zespołowe dla firm, Holistyczne terapie indywidualne i dla par: www.annaskoczylas.com

„Są na tym świecie rzeczy, których nie widać, a czuć. Działają z większą mocą niż te, które widać.”                                                                                                                                      Anna Skoczylas   

Źródło: * fragment książki Anna Skoczylas „Co jest DOBREGO w tym czego jeszcze nie widzę? Sposób myślenia skutecznych zespołów.” ; Daniel Kahneman „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”; Dr Maxie C.Maultsby „Racjonalna Terapia Zachowań”

Przypisy

  POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI