Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

16 września 2016

Jak mięsożercy zabijają wyrzuty sumienia?

51

Jak osoby, które ze smakiem jedzą mięso, radzą sobie z tym, że jednocześnie czują sympatię wobec spotykanych żyjących zwierząt?

Powinniśmy jeść mięso, czy nie? To pytanie stawiają sobie nie tylko dietetycy, którzy poszukują jadłospisu optymalnego dla naszego zdrowia. Niezależnie od ich opinii, wielu ludzi pyta o to, czy dieta inna niż wegetariańska nie jest w gruncie rzeczy nieetyczna. Jaka różnica między zwierzętami i ludźmi uzasadnia, że te pierwsze możemy zabijać i jeść, a samo pomyślenie o podobnym potraktowaniu tych drugich napawa nas odrazą? Nie wchodząc w tę filozoficzną, w gruncie rzeczy, dyskusję, możemy stwierdzić, że osoby decydujące się na dietę zawierającą mięso muszą zmierzyć się z pewnym problemem natury emocjonalnej. Z jednej strony zwierzęta wywołują w nas pozytywne uczucia: wystarczy poobserwować, jak zareagują nasi znajomi, gdy na portalu społecznościowym zamieścimy zdjęcie krowy leżącej z młodym cielakiem czy „selfie” ze stadem owiec spotkanym w górach. Z drugiej lubimy jeść mięso i trudno zastąpić jego smak czymś innym. Jak radzimy sobie z tym rozdwojeniem?

Istnieje teoria, która mówi, że pomaga nam w tym małe kłamstwo. Usilnie rozdzielamy w naszej głowie pojęcia mięsa i zwierzęcia. Możemy to zaobserwować w naszym języku. Nie mówimy, że jemy „kawałki zabitej świni”, ale „wieprzowinę”, a „wołowinę” zamiast „ciała krowy”. Trochę inaczej jest z kurczakiem, ale i tu raczej zniesmaczyłoby nas opisanie dania jako „zwłoki kury z rożna”.

Grupa naukowców z Norwegii i Holandii, kierowana przez dr Jonasa R. Kunsta z Uniwersytetu z Oslo i jego doktorantkę Sigrid Hohle, postanowiła potwierdzić tę hipotezę poprzez przeprowadzenie serii eksperymentów. Miały one pokazać, jak nasz sposób myślenia o mięsie wpływa na chęć jego jedzenia oraz na nasze odczuwanie empatii wobec zwierząt, z których ono pochodzi.

Pierwsze doświadczenie polegało na sprawdzeniu, jak na nasze kojarzenie mięsa ze zwierzętami wpływa sposób jego przyrządzenia. Okazuje się, że im bardziej jest ono przetworzone, tym rzadziej przypominamy sobie, skąd się ono wzięło. Z kolei podanie pieczonego prosiaka...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy