Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

29 lipca 2016

Jak kochać, żeby po latach żałować jak najmniej?

94

Każdy chciałby tak poprowadzić swój związek, żeby po latach niczego nie żałować. Amerykański psycholog zebrał od małżeństw z długim stażem rady, które mogą Ci w tym pomóc.

 

Piosenka Edith Piaf „Non, je ne regrette rien” jest ponadczasowa. Francuska wokalistka śpiewa w niej, że nie żałuje niczego, co wydarzyło się w jej życiu: również rzeczy trudnych i bolesnych. Chcielibyśmy jednak uniknąć takich decyzji, których będziemy potem żałować. Jak to zrobić? Dr Karl. A. Pillemer, psycholog z Cornell University, postanowił szukać odpowiedzi na to pytanie u osób starszych, którzy mają za sobą długie lata spędzone razem. Tak powstała książka „30 lekcji dla kochających: rady najmądrzejszych Amerykanów o miłości, związku i małżeństwie”. By mogła powstać, autor przeprowadził ponad 700 rozmów ze starszymi osobami. Wybrał z nich 5 porad, które powtarzały się najczęściej.

POLECAMY

  • Miej zaufanie do swojej intuicji

Jeśli chodzi o wybór partnera, większość starszych osób mówiło o niezwykłej sile intuitywnego przeświadczenia, która pozwoliła im na podjęcie właściwej decyzji. Różnie to określali: jako iskrę, żar uczuć, niespodziewaną pewność, ale większość była przekonana, że nie można sobie wyobrazić relacji, która nie zaczęłaby się w ten sposób. Jednocześnie starsze osoby wskazywały, że istnieje również odwrotne uczucie, które pokazuje nam, że wchodzimy w zły związek. Podobnie wyczuwamy, według nich, także moment, gdy dzieje się między nami źle. Mimo to często działamy wbrew temu uczuciu, ryzykując popełnienie dużej pomyłki.

  • Monitoruj stan związku

Intuicja jest bardzo ważna, jednak rozmówcy zwracali uwagę Pllemera również na kwestię roztropności. Wskazywali na to, że trzeba zwracać ciągle uwagę na to, co dzieje się w związku. Niektórzy z nich mówili wręcz o stosowaniu czegoś w rodzaju „due diligence”: metody służącej kompleksowej analizie sytuacji przesiębiorstwa przed podjęciem kluczowych decyzji. Trzeba raz na jakiś czas zastanowić się, dokąd zmierza nasza relacja, czy tak samo patrzymy na różne sprawy. Również przy wyborze małżonka, seniorzy zwracają uwagę na to, by zastanowić się nad całkiem przyziemnymi sprawami. Tak mówiła 77letnia Cecilia Fowler: „Gdy się kochacie, trudno myśleć o sprawach materialnych. Ale oboje musicie zwrócić uwagę na przykład na swój stosunek do pracy: jeżeli jesteś pracowity, a twoja druga połówka leniwa, szybko okaże się, że powstają między Wami problemy”.

  • Upewnijcie się, że dzielicie podobne wartości

Często mówimy o tym, że przeciwieństwa się przyciągają. Taki obraz związków stał się również kanwą fabuły popularnych filmów, takich jak My fair Lady i Pretty Woman. Jednak, wedle seniorów, nie da się zbudować szczęśliwego małżeństwa, jeżeli partnerzy wyznają zupełnie inne wartości. Dlatego zwracają oni uwagę, by nie bać się zadawać podczas randek takich pytań, jak te dotyczące tego, co naprawdę uważamy za ważne w naszym życiu. 86-letni Warren mówił: „Najważniejsze to zrozumienie czyjegoś spojrzenia na świat i odkrycie, co ma on wspólnego z moim. O co on/ona się troszczy? Co się dla nieg...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy