Jak dobrze przygotować się do wykonywania pracy zdalnej?

Otwarty dostęp

Za rozwój pracy zdalnej w wymiarze globalnym oraz w Polsce odpowiada pandemia – firmy zostały niejako zmuszone do wypracowania skutecznego modelu pracy z domu, alternatywą było bowiem zamykanie działów czy całych przedsiębiorstw. Obecnie pandemia nie ma już tak wielkiego wpływu na nasze codzienne życie, natomiast praca zdalna pozostała, jako ciekawa opcja zatrudnienia z dowolnego miejsca w kraju. Ma ona wiele zalet, ale i pewne wady i z pewnością nie każdy ma do niej predyspozycje. Jak efektywnie pracować zdalnie i gdzie szukać ofert?

Zalety i wady pracy zdalnej

Główną zaletą pracy zdalnej jest zniesienie ograniczeń geograficznych – nie musisz już zawężać poszukiwań stanowiska do najbliższej okolicy. Jeśli twój zawód może być wykonywany na odległość, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś szukał ofert na terenie całego kraju, a nawet poza jego granicami. Daje to szansę znalezienia pracodawcy oferującego wyjątkowo korzystne warunki – np. wysokie wynagrodzenie, pakiet benefitów.

POLECAMY

Druga kwestia to wygoda – nie tracisz czasów na dojazdy, oszczędzasz paliwo i już kilka minut po zakończeniu dnia pracy możesz zająć się sprawami domowymi i rodzinnymi lub po prostu odpocząć.

Czy więc praca zdalna ma w ogóle jakieś wady? Oczywiście. Pomijając już niepodważalny fakt, iż nie każdy zawód może być wykonywany w ten sposób, to praca zdalna wymaga szczególnych umiejętności, zwłaszcza w zakresie organizacji własnego czasu. Kiedy nie ma nad tobą szefa, co jakiś czas chodzącego po biurze i sprawdzającego postępy, łatwo popaść w rozleniwienie i odkładać obowiązki na później. Lub odwrotnie – skoro komputer ze wszystkimi potrzebnymi plikami i tak jest w domu, aż kusi, aby zrobić jeszcze troszkę i dzięki temu mieć większą swobodę jutro. Ale jutro również znajdzie się coś, co można nadgonić i zanim się zorientujesz, pracujesz każdego dnia po kilkanaście godzin, nie pomijając weekendów. W pracy stacjonarnej po prostu wyłączyłbyś komputer i poszedł do domu.

Jak dobrze pracować zdalnie?

Efektywna praca zdalna wymaga wypracowania dobrego systemu. Bardzo pomaga oddzielenie strefy pracy od strefy relaksu – nie stawiaj komputera w sypialni, spróbuj wytyczyć w mieszkaniu choćby niewielki kąt na własne biuro, do którego nawet nie zaglądasz po zakończeniu pracy.

Pracuj tyle samo godzin, ile robiłbyś to stacjonarnie. Wlicz w czas pracy przerwy na wstanie od komputera, rozprostowanie kręgosłupa, zrobienie sobie drugiego śniadania. Pamiętaj jednak, że przerwy nie mogą być za długie – to zdezorganizuje twój dzień.

Nie pozwalaj, aby rozpraszały cię sprawy domowe. Zarówno rodzinę, jak i samego siebie naucz, że fakt, iż siedzisz w drugim pokoju nie oznacza, że jesteś dostępny. Nie możesz jednocześnie pracować, gotować, wyskoczyć do sklepu i zajmować się chorym dzieckiem.

Gdzie szukać ofert pracy zdalnej?

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z zatrudnieniem na odległość, liczne oferty z dużych miast, jak Wrocław, są dostępne na przykład w serwisie Gowork.pl. To właśnie w nich najlepiej szukać zatrudnienia – duża liczba ofert łączy się tam z ponadprzeciętnym wynagrodzeniem. Podobnie jak stanowiska stacjonarne, nie każda praca zdalna będzie spełniać twoje oczekiwania – jeśli więc już pracujesz zdalnie, ale nie jesteś zadowolony z warunków, poszukaj czegoś lepszego.

W większości serwisów z ofertami pracy konieczne jest wskazanie miasta, z którego ofert poszukujesz – także firmy zatrudniające zdalnie są przecież gdzieś zarejestrowane. Szukając pracy zdalnej, bierz pod uwagę głównie duże miasta, np. Wrocław stanowiący obecnie polskie zagłębie informatyczne i oferujący liczne stanowiska z możliwością pracy zdalnej lub hybrydowej (część etatu wykonywana z domu, część stacjonarnie).

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI