Jak dobrze odpocząć

Trening psychologiczny

Czekamy na upragnione wakacje, marzymy o nich, planujemy wolny czas, a kiedy on wreszcie nadchodzi, okazuje się, że jesteśmy tym urlopem... zmęczeni.

Joanna, menedżerka w korporacji, wraz z mężem i dwójką dzieci wyjechała na wakacje do Toskanii. Piękne, zabytkowe miasteczka, wyśmienita kuchnia, słońce i odpoczynek nad basenem – wszystko zapowiadało się wspaniale. Niestety, im bliżej było do wyjazdu, tym większe napięcie czuła – trzeba przecież załatwić tyle spraw, a w pracy Joannie zlecono nowe projekty. Już na tydzień przed wyjazdem wiedziała, że nie zdąży ze wszystkim. Na lotnisku mogę przecież dokończyć raport, wysłać kilka maili i zadzwonić do paru osób, dzięki temu szybciej zleci czas w hali odlotów – pomyślała. Oczekiwanie na samolot okazało się za krótkie i Joanna, sfrustrowana, musiała przerwać swoje zadania. Dokończę na miejscu, w hotelu, dzieciaki z mężem pójdą na basen, a ja w spokoju zrobię to, co mi jeszcze zostało – postanowiła. Na miejscu Joanna co chwilę sprawdzała skrzynkę mailową, wysyłała SMS-y, wykonała kilka ponaglających telefonów do firmy. Myślała tylko o tym, czy wiadomości dotarły, czy w firmie poradzą sobie bez niej. Bliscy drażnili ją, kiedy nalegali, żeby posiedziała z nimi na basenie. Joanna wróciła z wakacji bardziej zmęczona, niż była przed urlopem – zestresowana ciągłym myśleniem o pracy, nie potrafiła się odprężyć.

Marek jest dumny ze swoich dalekich podróży, szczegółowo planuje urlop. Dużo pracuje, dlatego wyjazdy mają być czasem odpoczynku. Przed wyjazdem na dwutygodniowy urlop zaczął sprawdzać prognozę pogody w Miami – tam właśnie miał wraz z żoną spędzić dwa tygodnie. Zapowiadano częste opady, co bardzo zestresowało Marka. Gdy nadszedł upragniony wyjazd, przez cały lot do Miami zastanawiał się, jaka będzie pogoda i czy wynajęte mieszkanie spełni ich oczekiwania. Miał nadzieję na idealne wakacje – błękitne niebo, plażowanie i zwiedzanie miasta. Niestety, mieszkanie było daleko od plaży, kilka razy dziennie lało jak z cebra, trudno było pogodzić plażowanie ze zwiedzaniem itd. Marek był wściek­ły do tego stopnia, że nie miał ochoty wychodzić z mieszkania – przecież nie tak to miało wyglądać. Nie potrafił cieszyć się tym, że jest z ukochaną osobą w jednym z najciekawszych miast świata.

Przeszkodą w odpoczywaniu bywa współczesna obsesja aktywności.

 

POLECAMY

Przeszkody dla luzu

Choć wydaje się, że odpoczywanie jest czynnością prostą i przyjemną, wiele osób nie potrafi odpoczywać. Dlaczego tak się dzieje? 

Po pierwsze, wielu osobom trudno oderwać się od pracy, ponieważ często jest ona wartością: dostarcza pieniędzy, poczucia sensu, przynależności; pomaga uniknąć nieprzyjemnych, niepokojących myśli dotyczących kłopotów w związku, relacji z dziećmi, lęku przed chorobą i śmi...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI