Jak długo trwa angina? Kluczowe informacje o przebiegu choroby

Materiały PR

Angina to choroba zakaźna, dla której charakterystyczny jest ostry ból gardła. Czasami towarzyszy mu wysoka gorączka. Zwykle na anginę chorują dzieci, ale może również ona dotknąć dorosłych. Poznaj kluczowe informacje o przebiegu tej choroby.

Angina – co to jest i jakie są jej przyczyny?

Angina to inaczej ostre zapalenie gardła i/lub migdałków podniebiennych. Stan zapalny może być spowodowany podrażnieniem lub zakażeniem [1]. Czynnik etiologiczny choroby zależy od wieku pacjenta. Dzieci częściej chorują na anginę bakteryjną (angina ropna, paciorkowcowa) wywołaną zakażeniem paciorkowcem Streptococcus pyogenes (PBHA). Natomiast u dorosłych angina ma najczęściej podłoże wirusowe [2].

Jakie są objawy anginy?

Objawy anginy zależą od czynnika chorobotwórczego. Gdy chorobę wywołują wirusy, ma ona łagodniejszy przebieg. Charakterystyczny obraz anginy wirusowej obejmuje [2]:

  • stan zapalny i ból gardła,
  • ból głowy,
  • ból mięśni i stawów,
  • temperaturę ciała w normie,
  • zapalenie spojówek,
  • nieżyt nosa,
  • kaszel,
  • chrypkę.

Czasem pojawia się także biegunka [2].

Dla anginy paciorkowcowej charakterystyczny jest nagły początek choroby. Objawy są ostre, występuje wysoka gorączka z dreszczami i silny ból gardła utrudniający połykanie. Początek anginy mogą poprzedzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym bóle brzucha, nudności i wymioty [3]. Przy zapaleniu gardła o podłożu bakteryjnym nie występuje katar i kaszel. Obserwuje się za to nalot włóknikowy na migdałkach oraz czerwone wybroczyny na błonie śluzowej podniebienia [2].

Czy angina jest chorobą zakaźną?

Angina należy do chorób zakaźnych. Źródłem zakażenia jest chory człowiek, czasami bezobjawowy nosiciel. Choroba przenosi się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z chorym, zwłaszcza z wydzieliną górnych dróg oddechowych. W rzeczywistości angina rozwija się średnio u 2/3 osób, które przebywają w domu z chorym [2].

Jak długo trzyma angina?

Objawy ostrego zapalenia gardła i migdałków mogą utrzymywać się nawet przez tydzień. Wszystko zależy od odpowiedniego leczenia oraz czynnika, który spowodował, że rozwinęła się angina. Ile trwa infekcja wirusowa? Zwykle od 3 do 7 dni. Podobnie jest z anginą bakteryjną, która powinna minąć w ciągu 3–4 dni, nawet bez antybiotyku [2].

Czy angina sama minie?

W większości przypadków zapalenie gardła powinno minąć samoistnie [2]. Jednak leczenie przyczynowe, czyli antybiotykoterapia przy anginie bakteryjnej, skraca czas utrzymywania się objawów, zwłaszcza gorączki i bólu gardła. Dodatkowo redukuje nosicielstwo i skraca okres zakaźności.

Czy przy anginie trzeba leżeć w łóżku?

Podczas anginy nie trzeba leżeć w łóżku, ale choremu zaleca się odpoczynek w domowym zaciszu. Ponadto osłabiony bólem i gorączką organizm sam domaga się snu. W przypadku przyjmowania antybiotyku zaleca się pozostawanie w domu przez pierwsze 24 godziny antybiotykoterapii [2].

Co jest najlepsze na anginę?

Jeśli chodzi o najlepsze leczenie anginy, to należy wziąć pod uwagę rodzaj zapalenia gardła. W przypadku anginy wirusowej wystarczą domowe sposoby (odpoczynek, nawodnienie organizmu) oraz przyjmowanie leków przeciwbólowych i tabletek do ssania na ból gardła.

Przy anginie bakteryjnej zaleca się stosowanie antybiotyku. Najczęściej jest to penicylina fenoksymetylowa [1], którą pacjent zażywa przez 10 dni. Antybiotykoterapii nie można przerywać, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej. W przypadku wysokiej gorączki zaleca się leki działające przeciwgorączkowo. Natomiast na ból gardła pomagają preparaty do ssania lub w aerozolu o miejscowym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym [2].

Czym grozi niewyleczona angina?

Warto pamiętać, że nieleczona lub niewyleczona angina paciorkowcowa wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań ropnych. Może to być ropne zapalenie zatok lub ucha środkowego. U dzieci powikłanie może skutkować gorączką reumatyczną lub wywołać ostre kłębuszkowe zapalenie nerek [3].

Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, które należy leczyć objawowo lub przyczynowo. Wszystko zależy od tego, czy infekcję wywołały wirusy, czy bakterie. Pamiętaj, że niewyleczona choroba może doprowadzić do poważnych powikłań.

Artykuł we współpracy z Chlorchinaldin

 

Bibliografia:

[1] Szenborn L. i in., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), 2023 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.3. (dostęp: 07.02.2024)).

[2] Skotnicka B., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,angina-objawy-przyczyny-leczenie (dostęp: 07.02.2024)).

[3] Dziekiewicz M., Radzikowski A., Angina paciorkowcowa – zasady diagnostyki i leczenia, Pediatr Med Rodz 2016, 12 (2), p. 141–149.

 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI