III Festiwal Książki Psychologicznej

Otwarty dostęp

Już w najbliższy weekend Sopot zamieni się w miasto przepełnione literacką atmosferą. Na uczestników III. Festiwalu Książki Psychologicznej czekają ciekawe prelekcje i debaty z udziałem ekspertów i ekspertek na temat aktualnych kryzysów społecznych i jednostkowych.

Wydarzenia, które dotknęły nas w ciągu ostatniego roku z pewnością odcisną piętno na naszej psychice. Dla wielu osób pandemia była równoznaczna z kryzysem emocjonalnym. W ramach wykładu otwierającego Festiwal, psycholog Wiesław Łukaszewski powie o tym, co może być następstwem izolacji społecznej i czego nadal doświadczamy w obliczu pandemii koronawirusa.

POLECAMY

Następnie odbędzie się rozmowa między autorem wykładu a Ewą Woydyłło-Osiatyńską – psycholożką i psychoterapeutką. Specjaliści przeprowadzą dyskusję na temat literatury psychologicznej – czy za jej pomocą możemy znaleźć rozwiązania dla swoich problemów? Skąd wzięła się tak duża popularność wszelkiego rodzaju poradników? I w końcu – jak wybierać książki, które przez tematy psychologiczne przeprowadzają czytelników mądrze, a nie szkodliwie czy infantylnie?

Druga część pierwszego dnia Festiwalu  dotyczyć będzie zjawiska alkoholizmu, które także podczas pandemii bardzo się nasiliło. Pretekstem do debaty na ten temat jest niedawno wydana książka „Dom w butelce” Agnieszki Jucewicz oraz Magdaleny Kicińskiej. Autorki wraz z psychoterapeutką Ewą Wydyłło-Osiatyńską zastanowią się nad tym, jak wygląda wychowanie i dorastanie w rodzinie doświadczającej problemu alkoholowego.

Dopełnieniem tego spotkania będzie sztuka Elżbiety Chowaniec. Spektakl „Gardenia” opowiada o czterech pokoleniach kobiet, które zmagają się z alkoholizmem oraz przemocą.

Dzień drugi da przestrzeń na to, co nowe. Pandemiczny świat przyniósł pewne zmiany, o których porozmawiają Wiesław Łukaszewski oraz Małgorzata Kossowska – autorka książki „Człowiek w obliczu pandemii”. Od najnowszych badań dotyczących pandemii, tematyka Festiwalu przejdzie do zmian społeczno-politycznych. Spotkanie na ten temat poprowadzi psycholog Bogdan Wojciszke.

Szczególnie zachęcamy do zainteresowania się kolejna debatą: „Czy pandemia wpłynęła na rosnący sceptycyzm wobec nauki i popularność teorii spiskowych?”. O kryzysie w nauce i świadomym myśleniu porozmawiają Bogdan Wojciszke, Małgorzata Kossowska oraz Michał Parzuchowski.

Ostatni dzień Festiwalu Książki Psychologicznej będzie poświęcony przyszłości. Natalia Hatalska – znana analityczka i autorka nowej książki „Wiek paradoksów” przedstawi wizje na to, w jakim kierunku zmierza aktualną rzeczywistość, także z uwzględnieniem najnowszych technologii. Z publicystką porozmawia Magdalena Kicińska.

Na wszystkie spotkania obowiązują zapisy dostępne na stronie: https://linktr.ee/festiwalksiazkipsychologicznej
 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI