Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

22 listopada 2016

9 oznak perfekcjonizmu

49

Czy dążenie do bycia doskonałym nie odbija się na jakości Twojego życia?

Perfekcjonizm może przeszkadzać Ci w prowadzeniu normalnego życia, nawet jeśli nie masz jeszcze w zwyczaju segregowania ubrań w szafie według odcieni. Sprawdź, czy rozpoznajesz się w którejś z tych dziewięciu oznak nadmiernego nastawienia na bycie doskonałym.

  • 1. O wszystkim myślisz w kategoriach „wszystko albo nic”.

Wszystko, co robisz, jest albo perfekcyjne, albo jest porażką: „bardzo dobre” albo „zupełnie złe”. Oceniasz wszystko za pomocą określeń ekstremalnych, nie uwzględniając tego, że w rzeczywistości mamy do czynienia z pewnym kontinuum możliwości. Czasem możesz zrobić coś po prostu poprawnie czy wystarczająco dobrze.

  • 2. Robisz coś albo bezbłędnie, albo wcale.

Ekstrema dotyczą również tego, co robisz. Jeśli jesteś na diecie i raz ulegniesz pokusie zjedzenia ciastka, przestaje Ci zależeć i jesz całą paczkę do końca. Twój sukces musi być pozbawiony cienia błędu.

  • 3. Nie ufasz innym.

Bardzo trudno jest Ci podzielić się powierzonym Ci zadaniem, ponieważ obawiasz się, że nikt inny nie zrobi go dobrze. Przecież inni nie podchodzą do pracy tak poważnie, jak Ty.

  • 4. Jesteś bardzo wymagający zarówno wobec siebie, jak wobec innych.

Uważasz, że zawsze musisz dawać z siebie wszystko i tego samego oczekujesz od innych. Przeraża Cię myśl, że ktoś mógłby stwierdzić, że Ci nie wyszło.

  • 5. Masz problem z zakończeniem pracy nad swoim projekt...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy