Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

5 stycznia 2017

9 kroków do zerwania z porównywaniem się

26

Praktycznie: co zrobić, żeby zerwać z niekorzystnym nawykiem oglądania się na innych?

To zaczyna się bardzo wcześnie. Rodzeństwo sprawdza co jakiś czas, które z nich jest wyższe. W przedszkolu dzieci zazdroszczą sobie zabawek. Kiedy zaczyna się szkoła, pojawia się kwestia ocen i nieodłączne pytanie rodziców: „A innym jak poszło?”. W ten sposób porównywanie staje się nawykiem, który zabieramy ze sobą w dorosłość. Teraz zastanawiamy się, jak nasza pensja ma się do zarobków innych, jak wysoko plasuje się nasze stanowisko, czy nasz dom nie jest mniejszy od posiadłości sąsiadów. Nie zauważamy przy tym, jak porównywanie się z innymi kradnie nam radość z życia. I robi to bardzo podstępnie: zazwyczaj porównujemy swoje najgorsze przekonania o sobie z niezwykle optymistycznymi przypuszczeniami dotyczącymi innych. Często też zestawiamy ze sobą rzeczy, które są niemierzalne: jak można na przykład porównywać ze sobą ilość przyjaciół, kiedy każda taka głęboka relacja z człowiekiem jest zupełnie inna?

Co zrobić, gdy wiemy już, że chcemy porzucić tę zgubną praktykę? Spróbuj tych dziewięciu sposobów:

  • 1. Mocno uświadom sobie, jak głupią rzeczą jest porównywanie się

By rzeczywiście zmienić coś w sobie, potrzebujesz mocnej motywacji. Spróbuj wypisać, co tracisz, gdy cały czas skupiasz się na tym, jak wypadasz na tle innych. Czy najbardziej boli Cię strata czasu? A może brak radości z własnych dokonań?

  • 2. Podlewaj swój ogródek

Kiedy wciąż porównujesz się z innymi, tracisz energię, którą mógłbyś zainwestować we własny rozwój. Trawa na naszym podwórku nie urośnie od przyglądania się tej rosnącej u sąsiada - musisz o nią zadbać. Zamiast marnować czas na analizowania czyjegoś życia, pomyśl, jak mógłbyś poprowadzić dalej swoje.

  • 3. Zaakceptuj to, gdzie jesteś

Nie możesz zmienić czegoś, czego istnienia nie chcesz przyjąć do wiadomości. Dlatego zamiast ciągłej niezgody na sytuację, w której jesteś, spróbuj ją przyjąć i pogodzić się z nią. Powiedz tak wszystkiemu, co tworzy Cię w tym momencie i dopiero z tego punktu wyrusz w dalszą drogę.

  • 4. Zrób sobie detoks od med...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy