Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nałogi i terapie , Praktycznie

17 czerwca 2016

7 sposobów by pomóc w leczeniu nałogu

114

Co dalej, gdy mój mąż nie pije już od kilku lat? Co dalej, gdy samemu uporałem się z nałogiem? Jak poprawić swoje życie, będące ciągłą walką z uzależnieniem?
 

Co robimy po tym, gdy wykluczymy z naszego życia spożywanie alkoholu, czy nadużywanie leków? Jest kilka sposobów, by terapia uzależnień i jej skutki wciąż były dla nas ważne a wypracowane sposoby radzenia sobie w życiu warte przestrzegania i wykorzystywania. By wciąż zdrowieć z nałogów warto:

POLECAMY

1. Medytować: medytacja wyzwala istotne zmiany zarówno w sposobie funkcjonowania jak i strukturze mózgu. Dzięki niej wzrasta ilość istoty szarej w tych obszarach, które odpowiadają za uczenie się i podejmowanie decyzji co z kolei jest korzystnym zjawiskiem dla utrzymania zdrowia i ochrony przed nawrotem uzależnienia. Medytacja pomaga także radzić sobie z depresją i lękiem.

2. Uprawiać jogę: Jest wiele dowodów przekonujących, że joga (zwłaszcza koncentracja na prawidłowym sposobie oddychania) obniża stres i łagodzi objawy depresji, lęku i zespołu stresu pourazowego. Uprawiając jogę rozluźniamy także nasze mięśnie i stawy poprawiając przy tym naszą elastyczność, równowagę i krążenie krwi. Osoby regularnie uprawiający jogę same mówią o tym, że ich życie uległo znacznej poprawie.

3. Ćwiczyć fizycznie: Badania pokazują, że regularny umiarkowany wysiłek fizyczny pomaga uporać się z zachowaniami kompulsywnymi. Oprócz tego, że aktywność fizyczna jest korzystna dla naszego zdrowia, pozwala także uniknąć nawrotów choroby i ponownego sięgnięcia po używki.

4. Korzystać z psychoterapii: Dzięki psychoterapii uczymy się wypracowywać efektywne sposoby rozwiązywania problemów, napięć i konfliktów wewnętrznych. Wciąż zmieniające się życie przynosi nowe wyzwania, które mogą skłaniać do powrotu do uzależnienia – dzięki uczestnictwu w psychoterapii można temu zapobiec.

5. Zdrowo się o...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy