Sposoby na uświadomienie sobie własnej wartości

Ja i mój rozwój

Nie umiesz docenić, jak bardzo wartościowym jesteś człowiekiem ? Te pięć rad może Ci w tym pomóc!

Poczucie własnej wartości nie jest tematem, o którym byłoby nam łatwo mówić. Często nawet przed najbliższymi trudno jest się przyznać, że nie umiemy dostrzec w sobie nic, co byłoby warte szacunku. Problem daje się nam we znaki szczególnie mocno wtedy, gdy zaczynamy się porównywać z innymi. Przeglądamy profile na serwisach społecznościowych i myślimy o tym, gdzie popełniliśmy błąd, skoro tak bardzo odstajemy od reszty naszych znajomych. Nie spodziewamy się nawet, jak wielu z nich przeżywa podobne rozterki. Niskie poczucie wartości to plaga dzisiejszych czasów.

Właśnie z tym problemem zmagała się Nicole Taffs, autorka bloga The Sensitive Life, publikująca także na psychcentral.com. Pisze ona: „Miałam niskie poczucie własnej wartości i wszystkie inne towarzyszące temu problemy. Kiedy tylko zauważałam, że otaczający mnie ludzie są smutni i coś jest u nich nie w porządku, czułam się winna. Byłam pewna, że musiałam zrobić coś nie tak, kiedy w rzeczywistości nie miałam na to wpływu: po prostu każdy z nich miał swoje problemy, które nie miały nic wspólnego ze mną. Byłam też przekonana, że nie mogę robić wielu rzeczy, które inni robili. Pójść na studia, znaleźć pracę, zapisać się do klubu sportowego: to wszystko wydawało mi się nie możliwe. Nie pozwalałam sobie nawet na podjęcie próby, ponieważ czułam, że nie jestem tak dobra jak inni ludzie. Aż pewnego dnia zapytałam siebie: Dlaczego czuję się w ten sposób? Zaczęłam czytać o niskim poczuciu własnej wartości i o sposobach, jak z niego wyjść”.

Jak pisze Nicole, jej praca nad zwiększeniem poczucia własnej wartości trwała długo. Jednak opłaciło się. Wiele w jej życiu się zmieniło. Czę...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI