Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

19 sierpnia 2016

Sposoby na uświadomienie sobie własnej wartości

156

Nie umiesz docenić, jak bardzo wartościowym jesteś człowiekiem ? Te pięć rad może Ci w tym pomóc!

Poczucie własnej wartości nie jest tematem, o którym byłoby nam łatwo mówić. Często nawet przed najbliższymi trudno jest się przyznać, że nie umiemy dostrzec w sobie nic, co byłoby warte szacunku. Problem daje się nam we znaki szczególnie mocno wtedy, gdy zaczynamy się porównywać z innymi. Przeglądamy profile na serwisach społecznościowych i myślimy o tym, gdzie popełniliśmy błąd, skoro tak bardzo odstajemy od reszty naszych znajomych. Nie spodziewamy się nawet, jak wielu z nich przeżywa podobne rozterki. Niskie poczucie wartości to plaga dzisiejszych czasów.

Właśnie z tym problemem zmagała się Nicole Taffs, autorka bloga The Sensitive Life, publikująca także na psychcentral.com. Pisze ona: „Miałam niskie poczucie własnej wartości i wszystkie inne towarzyszące temu problemy. Kiedy tylko zauważałam, że otaczający mnie ludzie są smutni i coś jest u nich nie w porządku, czułam się winna. Byłam pewna, że musiałam zrobić coś nie tak, kiedy w rzeczywistości nie miałam na to wpływu: po prostu każdy z nich miał swoje problemy, które nie miały nic wspólnego ze mną. Byłam też przekonana, że nie mogę robić wielu rzeczy, które inni robili. Pójść na studia, znaleźć pracę, zapisać się do klubu sportowego: to wszystko wydawało mi się nie możliwe. Nie pozwalałam sobie nawet na podjęcie próby, ponieważ czułam, że nie jestem tak dobra jak inni ludzie. Aż pewnego dnia zapytałam siebie: Dlaczego czuję się w ten sposób? Zaczęłam czytać o niskim poczuciu własnej wartości i o sposobach, jak z niego wyjść”.

Jak pisze Nicole, jej praca nad zwiększeniem poczucia własnej wartości trwała długo. Jednak opłaciło się. Wiele w jej życiu się zmieniło. Część z jej relacji poprawiła się, z innych, tych, które jej szkodziły, po prostu zrezygnowała. Zaczęła widzieć w życiu dużo możliwości, których do tej pory nie dostrzegała. Pojawiło się w nim dużo więcej radości i poczucia wewnętrznego pokoju. Widząc, że podjęte przez nią praktyki przyniosły wyraźny skutek, postanowiła się nimi podzielić i sporządziła listę pięciu sposobów wzmacniania poczucia własnej wartości, które w jej przypadku okazały się szczególnie skuteczne. Oto i one:

POLECAMY

  • 1. Zaakceptuj to, co odczuwasz i myślisz.

Spróbuj skoncentrować się na tym, żeby nie oceniać swoich myśli i uczuć. Są one neutralne i nie określają tego, kim jesteś. Z natury są one ulotne i mogą się zmieniać. Powstają w nas, pracują i odchodzą. Podobnie jak krótkie doświadczenie bólu nie sprawia, że jesteś osobą słabą, tak samo i myśli o tym, że czegoś nie potrafisz, albo smutek z tego powodu, wcale nie znaczy, że jesteś kimś gorszym od innych. Nic się nie dzieje dopóki nie przykładasz do tego zbyt dużego znaczenia. Nicole proponuje, żeby, zamiast angażować się w przychodzące do głowy myśli, przejść na pozycję obserwatora, który zauważa je, ale nie przykłada do nich zbytniej uwagi.

  • 2. Postaraj się rzadziej używać słówka „powinienem”

Słowo „powinieneś” łączy się z osądzaniem. Przyjrzyj się temu, jakie są Twoje wyobrażenia o Twoich powinnościach. Spróbuj je podważać. Czy na pewno jesteś do nich przekonany? Czy nie można by zamienić „powinienem” na „mógłbym”? Zdanie „powinienem zrobić więcej” obarcza Cię poczuciem winy. „Mógłbym” nie nosi w sobie tak silnego ładunku osądzającego, ale pokazuje Ci, że nosisz w sobie możliwość zrobienia w p...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy