Fałszować jak z nut

Wstęp

Boimy się, gdy kłamiemy. Boimy się, gdy mówimy prawdę, lecz nikt nam nie wierzy. Unikamy prawdy, gdy jej poznanie mogłoby być dla nas zbyt bolesne. Chronimy się w ten sposób przed cierpieniem - uważa PAUL EKMAN, wybitny znawca psychologii kłamstwa. Dr PAUL EKMAN jest psychologiem. Specjalizuje się w badaniu gestów mimicznych i mowy ciała. Od 30 lat zajmuje się problematyką kłamstwa i oszustwa. W 1975 roku wraz z Wallace’em Friesenem opracował System Kodowania Ruchów Twarzy - FACS (Facial Action Coding System). Jest laureatem wielu nagród, m.in. nagrody Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego za wybitne osiągnięcia naukowe. Autor wielu publikacji, m.in. Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie, polityce i małżeństwie. Współautor podręcznika Natura emocji.

AGNIESZKA CHRZANOWSKA:Czy można wykryć prawdę, tak samo jak kłamstwo, analizując reakcję naszego ciała? Czy głos, mimika mogą potwierdzić, że mówimy prawdę?
PAUL EKMAN: – System Kodowania Ruchów Twarzy, którego jestem współautorem, co prawda gwarantuje wysoki poziom dokładności, ale tylko wtedy, gdy uwzględnimy jak najwięcej aspektów zachowania. Pamiętajmy jednak, że nawet wówczas mamy tylko 90-95 procent pewności, że osoba badana przy pomocy tego systemu rzeczywiście kłamie.

A zatem szkolenie w wykrywaniu kłamstwa automatycznie zwiększa zdolność wykrywania, kto mówi prawdę?
– Sądzę, że tak.


Emocje towarzyszą nam częściej i intensywniej, gdy mówimy prawdę, czy wtedy, gdy kłamiemy? Na czyich usługach są emocje?
– Nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie. Ta sama emocja – na przykład strach – może się pojawić w różnych sy...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI