Enola Holmes, czyli nastolatka o nadzwyczajnej charyzmie

Otwarty dostęp

Określana także jako „kobieta Sherlock”. Bohaterka z pewnością wielowymiarowa, która w każdym z kolejnych tomów cyklu zmaga się nie tylko ze skomplikowanymi zagadkami detektywistycznymi, ale przede wszystkim z XIX-wieczną Anglią i jej zasadami.

Waleczny charakter Enoli poznajemy już na samym początku, kiedy dziewczynka po zniknięciu matki stanowczo opiera się planom, jakie przygotowali dla niej bracia (a poniekąd także społeczeństwo, w którym przyszło jej żyć). Tak naprawdę od tego momentu zaczyna się pełna determinacji walka bohaterki o pasję, ale również o wolność decydowania o samej sobie. Enola sprzeciwia się wszechobecnym konwenansom i próbuje podążać własną ścieżką, co jednak okazuje się niemałym wyzwaniem, ponieważ XIX-wieczny Londyn zdecydowanie nie sprzyja samotnym kobietom.

POLECAMY

Książki z serii „Enola Holmes” to nie tylko ekscytująca opowieść kryminalna o różnego rodzaju zagadkach detektywistycznych, przedstawionych we wciągający, wypełniony zaskakującymi wątkami oraz zwrotami akcji sposób. To także historia o wartościach i walce o swoje przekonania. Nie brakuje w niej wątków obyczajowych, czy feministycznych, co dodatkowo zachęca czytelników do dalszych przemyśleń i refleksji.

„Enola Holmes” z pewnością przypadnie do gustu osobom szukającym przyjemnej lektury, która jednocześnie porusza ważne wątki i niesie głębsze przesłanie.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI