DŹWIGNIA REKLAMY

Wstęp

Reklamy oglądają wszyscy. Nie mają one wpływu na moje decyzje konsumenckie - twierdzą niektórzy. To jeden z wielu mitów na temat reklamy. Niektórym mitom dotyczącym wpływu i skuteczności reklam przygląda się ADAM CEDRO.

Media mają większy wpływ na innych niż na mnie.

Większość z nas uważa się za lepszych i mądrzejszych od „osoby przeciętnej”. Zazwyczaj sądzimy, że nieszczęścia raczej dotkną kogoś innego. Oczekujemy natomiast, iż doświadczenia pożądane staną się naszym udziałem. Chcemy bowiem widzieć siebie lepszymi, niż rzeczywiście jesteśmy. Spostrzeganie siebie w kategoriach człowieka niezależnego i nieulegającego w prosty sposób jakiemukolwiek wpływowi – umacnia nasze poczucie własnej wartości. Mamy przecież trwale ukształtowane poglądy, znamy się na wielu sprawach, cechuje nas krytycyzm. Siłą rzeczy – inni muszą być gorsi. Stąd powszechne przekonanie, że to inni właśnie są bardziej podatni na wpływy. Badania efektu „lepszy od średniego” rozwiewają jednak te iluzje. Okazuje się, że nasza wiara we własną niezależność i racjonalność nie różni się od... identycznego przeświadczenia naszych bliźnich. Ktoś w końcu musi być przeciętny.

Bez kosztownej reklamy nie można wypromować produktu.


Historia pokazuje, że jest to jednak możliwe. Tak stało się w roku 1964 w Stanach Zjednoczonych, gdy AnniMoore – z pomocą matki – uszyła na własny użytek dziecięce nosidełka. Mogła być z dzie...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI