Dobre życie z HIV

Otwarty dostęp

Nie sama choroba, a status społeczny, warunki życia, płeć oraz osobowość mają największy wpływ na samopoczucie osób z HIV. To jeden z wniosków płynący z wieloletnich analiz polskich naukowców.

Dr hab. Marcin Rzeszutek z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Ewa Gruszczyńska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS od ponad dekady zajmują się tematyką dobrostanu osób z infekcją nabytego niedoboru odporności. – Rezultaty poprzednich projektów pokazały, jak ważne jest zrozumienie przyczyn, dla których ludzie żyjący z HIV/AIDS odczuwają społeczną presję lub brak akceptacji – tłumaczy profesor Marcin Rzeszutek.

POLECAMY

W sierpniu naukowcy rozpoczęli kolejny etap badań. Przez najbliższe półtora roku będą przyglądać się biologicznym, psychologicznym i społecznym aspektom funkcjonowania osób z HIV/AIDS. Tym razem chcą się dowiedzieć, jak bardzo stres związany z zakażeniem i wsparcie ze strony innych oddziałuje na ich poziom satysfakcji z życia. - Wyniki naszych badań mają poprawiać jakość życia i samopoczucie osób zakażonych oraz inspirować terapeutów w rozwoju adekwatnych metod pomocy psychologicznej – mówi dr hab. Ewa Gruszczyńska z Uniwersytetu SWPS.

Badanie jest całkowicie poufne. Uczestnicy mogą wypełnić kwestionariusz online (także z wykorzystaniem smartfonów), co zajmuje nie więcej niż około 20 minut. Link do badania: https://linkd.pl/rcdp.

Projekt pt. „Poczucie stygmatu HIV/AIDS i jego mechanizmy u osób zakażonych wirusem HIV: Rola stresu mniejszościowego i wsparcia społecznego w dwóch perspektywach temporalnych” realizowany jest w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI