Decyzje
Dariusz Ryń Ja i mój rozwój Psychologia dziś 1/2016
Nie da się wyuczyć podejmowania zawsze słusznych decyzji, nie ma algorytmu, który pozwoliłby wyeliminować błędy w wyborach.Jednak wiedząc, gdzie i jak rodzą się nasze postanowienia, możemy minimalizować ryzyko, że wybierzemy fatalnie.
W obliczu decyzji, szczególnie tej trudnej, realizujemy zazwyczaj (mniej lub bardziej świadomie) jedną z czterech strategii postępowania.
Pierwsza polega na unikaniu, odkładaniu rozstrzygnięcia, rezygnacji. Ci, którzy idą tą drogą, tłumaczą zwykle, że za mało wiedzą, że zdecydują jutro, za tydzień... gdy okoliczności się zmienią. Zwykle nic się nie zmienia, problem narasta, decyzja nie zapada. „Pozwalają światu, by za nich pisał ich historię. Pozwalają, by inni decydowali za nich, co mają robić” – komentuje Ruth Chang z Rutgers University w wykładzie dla TED, którego zapis publikujemy na s. 14. „Nasz wybór w pewien sposób tworzy nas samych. Podejmując trudne decyzje, stajemy się autorami własnego życia. Traktujmy je zatem jako cenną okazję do świętowania tego, co w nas jest wyjątkowe. Okazję do stwarzania siebie jako niepowtarzalnych” – dowodzi Chang.
Boimy się wziąć
Tomasz
W
Wyb
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówDariusz Ryń
jest dyrektorem i redaktorem naczelnym projektów specjalnych i interaktywnych w Wydawnictwie Charaktery.