Dołącz do czytelników
Brak wyników

Tomasz Maruszewski

5 września 2016

Czym jest "teraz"?

127

Teraźniejszość to czas dłuższy niż bieżąca chwila. Trwa dziesięć dni: pięć w przeszłości i pięć w przyszłości.

Doliczyłem się w swoim domu 30 długopisów, co nie znaczy, że jestem ich kolekcjonerem. Niektóre przywiozłem z konferencji naukowych. Część dostałem od firm telekomunikacyjnych, co jest absurdem w epoce SMSów, część od biur podróży, a część ma nieznane pochodzenie. Na co dzień używam dwóch, trzech. Reszta czeka na lepsze czasy, a w końcu pewnie wyląduje na śmietniku. Może po recyklingu dostarczą materiału do produkcji kolejnych długopisów.

POLECAMY

Żyjemy w cywilizacji nadmiaru – nadmiaru rzeczy, zdarzeń, informacji. Wiele z nich jest nam obojętnych i mimochodem się ich pozbywamy. Nie zawsze dzieje się to w wyniku świadomej decyzji. Brytyjski socjolog i antropolog Paul Connerton interpretuje to jako specyficzną formę zapominania. W opisanym przykładzie zapominanie jest wynikiem nadmiaru, ale bywa ono także efektem wychodzenia z mody. Żywot rzeczy materialnych, takich jak długopisy czy T-shirty, jest dość długi. Nie wyrzucam od razu piętnastego długopisu, który dostałem w prezencie. Ląduje w szufladzie, gdzie czeka na moment, kiedy wypisze się któryś z poprzednich. T-shirt musi też czasami trochę poczekać, by zmieniła się moda.

Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa z informacjami, które do nas docierają. Nieliczne, jak wspomnienie pierwszego pocałunku, będą wiodły długi żywot w naszej pamięci, inne będą gościły w niej bardzo krótko. Lista tych pierwszych, uprzywilejowanych informacji jest dość krótka. Najczęściej dotyczą one ważnych zdarzeń w naszym życiu. Długo pamiętamy też informacje, których z jakiegoś powodu musieliśmy się nauczyć, a więc tabliczkę mnożenia, datę bitwy pod Grunwaldem czy nazwę poprzedniej stolicy Polski. Natomiast informacje codzienne szybko znikają z pamięci. Martin Conway pokazał, że ludzie zapytani o to, co robili wczoraj, potrafią przywołać dużo in...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy