Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

12 października 2018

Czy warto brać ślub

0 502

Pragnienie ślubu może się pojawić, kiedy szukamy więzi, która ma nam dostarczyć czegoś istotniejszego niż atrakcja czy przyjemność. Szukamy niezwykłego stanu, jakim jest możność miłosnego życia z drugą osobą i szczęścia odczuwania, że się jest przez nią kochanym.


Maria de Barbaro psycholog, psychoterapeutka

Pytanie: brać ślub czy nie, wciąż jest aktualne; wydaje się jednak, że straciło dawną rangę. Nie wiem, na ile młodzi ludzie sami je sobie zadają, a na ile jest głosem starszych pokoleń, dla których zapisało się ono jako nakaz i fundament trwałej więzi.

Z jednej strony istnieje wciąż wezwanie dla ludzi wierzących, by zaprzysięgli przed Bogiem nie tylko wierność, ale samą miłość, o którą należy dbać i nie wolno jej utracić. Dla niektórych ten akt bywa wyrazem jedynie posłuszeństwa religijnemu nakazowi.

POLECAMY

Dla innych jest jednak zobowiązaniem uszczęśliwiającym i upragnionym. Natomiast kultura, celebrująca wolność, wycofała nakazy dotyczące ślubu. Nie jest on już bezwzględnie wymagany do społecznej legitymizacji relacji, jaka łączy ludzi związanych więzią seksualną. Nie jest warunkiem, by taką więź mieć. Pojęcie partnera zyskało godny szacunku status i stało się honorowaną społecznie formułą relacji. Tak więc kultura pozwala żyć bez ślubu, a decyzja o małżeństwie została oddana w ręce ludzi.

Powstaje zatem pytanie: jeśli ożenek przestaje być następstwem nacisku obyczaju albo religijnego nakazu – czy istnieją jakiekolwiek inne powody, żeby to robić?

Możemy traktować akty prawne lub ceremonie kościelne jako procedury, niemające znaczenia dla wartości naszej wzajemnej więzi. Dzieje się tak, szczególnie gdy jako dzieci byliśmy świadkami małżeństwa, które było miejscem zdrad, braku dbałości i przewlekłego cierpienia ludzi. Ślub mógł chronić parę, na przykład naszych rodziców, przed ostracyzmem społecznym, ale nie ustanawiał warunków dla miłości i dobrej więzi. Przeciwnie: mógł w swoisty sposób skazać ludzi na bycie razem wbrew temu, jak się ze sobą czują i jaki rodzaj życia wokół wspólnej relacji tworzą. Jeśli pochodzimy z takich rodzin, decyzja o małżeństwie może się wydawać niebezpieczna i utrudniająca manewr odwrotu, gdyby więź miała się okazać nieudana.

Jeśli jednak nie zachodzą żadne okoliczności związane z urazem, odpowiedź na pytanie o ślub może zależeć od tego, na jakie więzi się nastawiamy i czego w nich szukamy. Czy chcemy przelotnej ekscytacji? Czy szukamy czegoś, co miałoby mieć głębokie znaczenie? Jakiego rodzaju doświadczeniem ma być nasza relacja? Czym ma być więź między nami? Jakie ma miejsce w naszym życiu? Jaki czas chcemy jej przeznaczyć?

Jeśli mamy dla tej relacji krótki czas i mało przestrzeni, to ceremonia ślubu byłaby informacją fałszywą. Mogłaby nawet zmylić drugą osobę.

Pragnienie ślubu może się pojawić, kiedy szukamy więzi, która ma nam dostarczyć czegoś istotniejszego niż atrakcja czy przyjemność. Szukamy niezwykłego stanu, jakim jest możność miłosnego życia z drugą osobą i szczęścia odczuwania, że się jest przez nią kochanym. Ten jeden z najbardziej niezwykłych stanów duchowych i uczuciowych może być poszukiwany, upragniony, nadsłuchiwany, rozpoznawany jako wydarzenie szczególne i dar. Ale wymaga od nas dbałości i znaku. Chce się ten stan poświadczyć znakiem wobec siebie, kochanej osoby i wobec innych, żeby tego związku nie mylono z więzią przygodną, będącą tylko fascynacją i realizowaną bez miłości. Wtedy dopiero może pojawić się pragnienie ceremonii ślubu i poczucie wewnętrznego uzasadnienia dla tego aktu.

Bogdan de Barbaro psychiatra, psychoterapeuta

...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy