Dołącz do czytelników
Brak wyników

Mózg i umysł

19 lipca 2016

Czy doświadczenie korzyści z „fitnesu umysłu” to tylko placebo?

108

Czy spędzenie czasu na grach określanych jako trening umysłu sprawia, że rzeczywiście stajemy się bardziej inteligentni? Przynosząca rocznie miliony dolarów branża, która zajmuje się ich tworzeniem, przekonuje nas, że tak. Naukowcy są natomiast podzieleni.

Część naukowców z uważa, że długie i częste granie w takie gry sprawia, że jesteśmy coraz lepsi w rozwiązywaniu konkretnych zadań, ale nie możemy stać się przez to bardziej inteligentni w ogóle. Inni badacze utrzymują, że powtarzane regularnie przez kilka tygodni treningi kognitywne, jak fachowo określa się gry tego typu, przynoszą w końcu wzrost zdolności poznawczych. Tezę te zdaje się potwierdzać kilka przeprowadzonych badań, w których uczestniczące w nich osoby stwierdziły, że odniosły wyraźną korzyść. Pojawia się jednak pytanie, czy takie przekonanie nie może być powodowane jedynie tzw. „efektem placebo”?

Wątpliwość tą postanowili wyjaśnić naukowcy z amerykańskiej National Academy of Sciences, którym przewodził dr Cyrus Foroughi. Przygotowali oni dwa ogłoszenia o tym, że poszukują chętnych do wzięcia udziału w badaniach. Pierwsze ogłoszenie mówiło o tym, że badanie dotyczy treningu umysłu i może przynieść badanym korzyść, jaką jest rozwój zdolności poznawczych. Drugie było neutralne: po prostu wspominało o zapotrzebowaniu na osoby, które wzięłyby udział w badaniu.

Na ogłoszenia odpowiedziało 50 osób, zarówno mężczyźni jak i kobiety, w różnym wieku. Poproszono ich najpierw o wykonanie podstawowych testów inteligencji, a następnie spędzili godzinę na graniu w kilka komercyjnych gier, które miały służyć treningowi umysłu, Były to programy tego typu co Dual N-Back: gra, która wymaga utrzymania uwagi na dwóch równocześnie prezentowanych ciąga...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy