Dołącz do czytelników
Brak wyników

inne , Wstęp

22 lipca 2016

Czas na wakacje dla ciała i ducha

84

Zestresowani, rozdrażnieni, przygnębieni. Wciąż niewyspani, zmęczeni, bez energii – to nasza codzienność. Ciągle jest coś do zrobienia, wciąż do czegoś dążymy. Czas wreszcie odpocząć! Czas na wakacje dla ciała i ducha.

Europa jest zmęczona. Wyczerpana. Bez energii. Europejczyków gnębią choroby cywilizacyjne: otyłość, choroby układu krążenia, nowotwory; z psychicznych: nerwice, depresja, uzależnienia. Tempo i styl życia powodują, że stres odczuwamy praktycznie bez przerwy. A choroby są jego bezpośrednim lub pośrednim efektem.

POLECAMY

Mechanizm jest dość prosty. „Sterujący reakcją «walcz lub uciekaj» układ sympatyczny reaguje na wszelkie sygnały zagrożenia, nieustannie utrzymuje w gotowości fizjologiczny mechanizm walki lub ucieczki. A to pochłania ogromne ilości naszej życiowej energii i sprawia, że organizm poszukuje sposobów na oszczędzanie energii i zmniejsza wydolność tych układów, które potrzebują jej najwięcej. Na pierwszy ogień idzie więc układ immunologiczny, najbardziej energochłonny. Dlatego długotrwały stres czyni organizm bezbronnym, otwiera go na infekcje i choroby” – wyjaśnia znakomity terapeuta Wojciech Eichelberger w rozmowie z Piotrem Żakiem (s. 16). „Organizm jest w permanentnym stanie gotowości do walki/ucieczki, co wiąże się z napięciem mięśni i naciskiem na stawy. W efekcie mamy problemy z zasypianiem i ze snem, odczuwamy zmęczenie poranne, dokucza nam utrata koncentracji, gonitwa myśli, poczucie utraty kontroli nad tym, co mamy do zrobienia, zaburzenia łaknienia, zanik popędu seksualnego – słowem: żyć się odechciewa”.

Diagnozę Eichelbergera potwierdza Aleksander Perski, psycholog kliniczny, który swego czasu stworzył pierwszą w Szwecji klinikę chorób stresowych, dziś centrum badań nad stresem. Według niego wynikiem epidemii stresu jest epidemia zmęczenia. „Ulegamy iluzji nieśmiertelności. Choć wydaje nam się, że jesteśmy w stanie wszystko kontrolować, łącznie z poziomem zmęczenia i potrzebą snu, to gdy czujemy się wyczerpani, przekonujemy się, że prócz intelektu jesteśmy organizmem, który ma swoje potrzeby. I bez dopływu energii długo nie pociągnie” – przy...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy