Czas na wakacje dla ciała i ducha

inne Wstęp

Zestresowani, rozdrażnieni, przygnębieni. Wciąż niewyspani, zmęczeni, bez energii – to nasza codzienność. Ciągle jest coś do zrobienia, wciąż do czegoś dążymy. Czas wreszcie odpocząć! Czas na wakacje dla ciała i ducha.

Europa jest zmęczona. Wyczerpana. Bez energii. Europejczyków gnębią choroby cywilizacyjne: otyłość, choroby układu krążenia, nowotwory; z psychicznych: nerwice, depresja, uzależnienia. Tempo i styl życia powodują, że stres odczuwamy praktycznie bez przerwy. A choroby są jego bezpośrednim lub pośrednim efektem.

POLECAMY

Mechanizm jest dość prosty. „Sterujący reakcją «walcz lub uciekaj» układ sympatyczny reaguje na wszelkie sygnały zagrożenia, nieustannie utrzymuje w gotowości fizjologiczny mechanizm walki lub ucieczki. A to pochłania ogromne ilości naszej życiowej energii i sprawia, że organizm poszukuje sposobów na oszczędzanie energii i zmniejsza wydolność tych układów, które potrzebują jej najwięcej. Na pierwszy ogień idzie więc układ immunologiczny, najbardziej energochłonny. Dlatego długotrwały stres czyni organizm bezbronnym, otwiera go na infekcje i choroby” – wyjaśnia znakomity terapeuta Wojciech Eichelberger w rozmowie z Pi...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI