Psychiatria jest najbardziej niedofinansowaną dziedziną ochrony zdrowia w Polsce. Powodem zbyt małej dostępności do leczenia psychiatrycznego jest zbyt mała liczba psychiatrów oraz niedoinwestowanie tej dziedziny w ramach publicznej opieki zdrowotnej.
POLECAMY
Ze statystyk policyjnych wynika, że w wyniku śmierci samobójczej ginie w naszym kraju więcej osób niż w wypadkach drogowych. Największy problem jednak dotyka dzieci oraz młodzieży, według danych zebranych przez fundacje GROW Space w 2023r. w Polsce jest obecnie tylko 555 czynnych lekarzy psychiatrów specjalizujących się w leczeniu najmłodszych pacjentów. By się do nich dostać na NFZ, trzeba czekać w kolejce nawet kilka lat. W tym czasie niektóre dzieci zdążą już dorosnąć lub umrzeć.
Z powodu niezbyt optymistycznych danych odnośnie zdrowia psychicznego młodych Polaków narodził się pomysł na projekt “(bez) troska”.Na wystawie zaprezentujemy pond 20 prac studentów grafiki, ale także młodych artystów, którzy zinterpretowali temat zdrowia psychicznego, kryzysów, sposobów radzenia sobie z nimi - niektóre powstały jako komentarz, niektóre wyrosły z arte-terapeutycznych działań. Prace będą obejmowały takie dziedziny sztuki jak grafika, malarstwo, fotografia, kolaż. Inicjatywa ma na celu nagłośnienie jak niezwykle istotnym elementem naszego funkcjonowania jest samopoczucie psychiczne, i jak ważne jest, aby go nie bagatelizować. Ma także na celu pokazanie, że każdy z nas radzi sobie inaczej z trudności, natomiast ważnym krokiem jest ich świadomość i brak wstydu, aby poprosić o pomoc, bo przy odpowiednim leczeniu, opiece oraz wsparciu bliskich można je przezwyciężyć.
Cała inicjatywa ma charakter charytatywny, wszystkie prace z wystawy będą na sprzedaż, a zebrany fundusz zostanie przekazany na pomoc fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
W ramach wystawy,12.10 (sobota) o godz. 14:00 również w klubogalerii Łysy Pingwin, odbędą się bezpłatne warsztaty arteterapuetyczne, które poprowadzi Monika Ewa Wójtowicz, artystka, zajmująca się głównie malarstwem, live-paintingiem, body paintingiem, charakteryzacją i custom made. Uczestnicy warsztatów będą mieli możwliość wyrazić swoje emocje poprzez kolory, malując na skrawkach materiałów, które później będą mogli naszyć na element garderoby.