Cel: nie pal!

Wstęp

Wiele osób nie podejmuje próby rzucenia palenia, ponieważ obawiają się fizycznych i psychologicznych konsekwencji, przede wszystkim głodu nikotynowego, czyli nieprzepartej chęci zapalenia papierosa.

Halina od kilku tygodni uczęszcza na spotkania grupy wsparcia dla osób pragnących rzucić palenie. Wróciła do nałogu po kilku latach niepalenia. Dostała awans w pracy i gdy pakowała swoje rzeczy, aby przenieść się do nowego biura, znalazła w szufladzie paczkę papierosów. Zapaliła... Miała czterdzieści lat i prawie dorosłego syna, dla którego chciała być przykładem, bo przecież wychowywała go sama. Szef nie akceptował palenia w pracy i choć Halina przedstawiła poważne argumenty przeciw likwidacji palarni, podjął decyzję o jej zamknięciu. Ale spotkania w grupie wsparcia to chyba nie był dobry pomysł. Już blisko połowa uczestników rzuciła palenie, a Halina wciąż nie potrafiła podjąć decyzji. Po co to wszystko? Jeszcze na następne spotkanie trzeba znaleźć jakieś wycinki z prasy na temat palenia. Przyniosła, inni też. Krystyna opowiedziała o wypadku, którego przyczyną był niedopałek papierosa. Zbyszek przedstawił charakterystykę umieralności z powodu chorób odtytoniowych, a Ewa zasady utrzymania wagi po rzuceniu palenia. Halina znalazła sposób na brzydki zapach z ust, brązowe palce i uzupełnienie diety palacza w składniki mineralne. Uświadomiła sobie, że tak naprawdę nigdy nie chciała rzucić palenia.
Akcje w mediach czy napisy informujące o szkodliwości palenia umieszczane na reklamach i opakowaniach papierosów są efektem badań, których wyniki jednoznacznie wskazują na negatywne skutki zdrowotne palenia tytoniu i na uzależniające właściwości nikotyny. Działanie nikotyny porównuje się do działania innych uzależniających środków psychoaktywnych, na przykład kokainy czy heroiny. Kryteria diagnostyczne uzależnienia od tytoniu określiło w 1980 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. Osoba jest uzależniona, jeżeli co najmniej przez miesiąc używa tytoniu i towarzyszy temu jedno z następujących zjawisk: nieudana próba zerwania z nałogiem lub nieudana próba znacznego zmniejszenia ilości używanego tytoniu; postępujące uzależnienie (np. palenie coraz większej ilości papierosów); występowanie poważnych zaburzeń zdrowotnych (choroby układu oddechowego i sercowo-naczyniowego), które zgodnie z o...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI